Mój tato szczęściarz

O szczęściu w nieszczęściu

Joanna Papuzińska urodziła się w ciężkich czasach, gdy miała 5 lat, wybuchło Powstanie Warszawskie, w którym brał udział jej tata, był sanitariuszem. Papuziński (pod konspiracyjnym nazwiskiem Pawłowski) pomagał cywilom, głównie głodującym dzieciom. Został postrzelony w rękę i dużo czas spędził w szpitalach. W jeden z nich raz uderzyła bomba, a on ocalał, ponieważ spał pod stołem!

Papuziński po wojnie, co niedziela, zabierał Joannę i jej młodszego brata Tomka, na spacer, podczas którego opowiadał o swoich przygodach podczas Powstania. Pokazywał, gdzie odbywały się walki, którymi włazami wchodził i wychodził z kanałów, opowiadał o wszystkim co się wtedy działo.

Taki spacer odbywało wiele warszawskich rodzin. Tylko w ten sposób dzieci mogły poznać historię walczącej Warszawy, a także odwagę i poświęcenie Powstańców.

 

Mój tato szczęściarz to bardzo ważna książka. Autorka opowiada przygody swojego taty w Powstaniu. Papuziński wiele razy cudem uniknął śmierci, a jego przygody zadziwiają i bawią. Nie zawsze bowiem było smutno i poważnie. W książce znajdziemy wiele zabawnych historii, które mu się wtedy przytrafiły.

Ta opowieść to cenna lekcja historii, przeprowadzona przez małą dziewczynkę. W książce poznajemy ważne miejsca na mapie Powstańczej Warszawy, doświadczamy codzienności warszawiaków, ich głodu, udręczenia i codziennych bombardowań. Poznajemy dzielnych młodych harcerzy, którzy roznosili pocztę mieszkańcom. Dowiadujemy się, czym był Kubuś, kto budował barykady, kto tworzył teatrzyk i dlaczego kanały uratowały tyle ludzi.

Całość napisana jest prostym, odpowiednim dla dzieci językiem. Autorka przedstawia rzeczywisty obraz wojny, ale robi to w bardzo lekki i pogodny.

Ilustracje w książce są piękne, wspaniale komponują się z treścią.

Książka pomaga docenić ważne rzeczy i czasy, w których żyjemy.

To cenna i wartościowa książka, którą powinno przeczytać każde dziecko, ale koniecznie  z kimś dorosłym. Po lekturze dzieci na pewno będą miały wiele pytań.

Bardzo polecam 🙂

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorka: Joanna Papuzińska

Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Liczba stron: 48

Rok wydania: 2013

Wydawnictwo Literatura, seria Wojny dorosłych – historie dzieci

 

 

 

 


2 thoughts on “Mój tato szczęściarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *