Uczucia. Dziecinne opowieści o tym, co najważniejsze

Zachwycająca książka o uczuciach

To nie jest zwykła książka. To jest książka wyjątkowa. Ale taka naprawdę wyjątkowa 🙂 Jedna z tych, które można czytać, oglądać, rozkładać i składać i cały czas zachwyca.

Bohaterem książki jest mądry i wrażliwy chłopiec, mieszka z babcią, rodzicami, siostrą i ukochaną suczką. W 12 krótkich opowieściach poznajemy go bliżej. Opowiada o tym co mu się przytrafiło, co zobaczył, co poczuł. Każda historia to inne uczucie. Chłopiec doświadczył wdzięczności, radości, ciekawości, ale także był świadkiem nienawiści, wstydu, samotności. O każdym z tych uczuć opowiada na konkretnym przykładzie ze swojego życia. Nienawiść czuje jego kolega do koleżanki z innego kraju, ponieważ jego tata nie lubi ‚dziwnych, obcych ludzi’. On sam poczuł wdzięczność do nieznanego kierowcy, który zdążył zahamować, gdy jego pies wybiegł na jezdnię. Radość czuje gdy siedzi z rodziną wieczorem w kuchni, a jego mama czyta na głos książkę.

Są to piękne, mądre i wzruszające historie. Każda, dosłownie każda chwyta za serce i zmusza do przemyśleń.

Chłopiec często zastanawia się nad tym co czuje, czasem czegoś nie rozumie i wtedy rodzina pomaga mu zrozumieć. Często jest to babcia, od której słyszy wiele pięknych i mądrych słów, jak te:

„(…) wstydzić się powinni ludzie głupi, ale nigdy biedni…”

Sam także dochodzi do mądrych wniosków, jak ten:

„Tęsknota wcale nie jest smutna, kiedy tęskni się razem…”

Emocje są opisane takim językiem, że zrozumie je każde dziecko, a dorosłym uświadomi, że te uczucia mogą być trudne do zrozumienia dla młodych ludzi, że warto z nimi o tym porozmawiać i rozwiać ich wątpliwości. Bo coś co może być oczywiste dla dorosłych, niekoniecznie takie  musi być dla dzieci.

Ilustracje to małe dzieło sztuki. Są piękne, wyważone, idealnie skomponowane z tekstem. I są wyjątkowo wykonane Niektóre kartki są zagięte i musimy je odgiąć żeby zobaczyć drugą część ilustracji. Są strony, które można rozkładać, składać, odnajdywać ich drugie znaczenie. Część ilustracji ma podwójne znaczenie, które widzimy dopiero np po rozłożeniu kartki. Wspaniały pomysł i wykonanie, te uczucia naprawdę można ‚poczuć’! Wzruszają równie mocno jak tekst.

Cała książka jest w delikatnej, błękitnej kolorystyce, nie da się jej obejrzeć ‚na szybko’, trzeba się nią rozkoszować, podziwiać, odkrywać kolejne strony i znajdywać ich znaczenie.

Niesamowita książka! Bardzo ważna książka i (jak jest zresztą w tytule), o tym co najważniejsze.

Kategoria wiekowa: 8+

Autor: Janusz LeonWiśniewski

Ilustracje: Ania Jamróz

Wydawnictwo Tadam


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *