Miesiąc: luty 2024

Kosmos. Pierwsza książkowa gra zręcznościowa

Kosmos. Pierwsza książkowa gra zręcznościowa

Zabawa i nauka Książki dla dzieci wciąż potrafią mnie zaskoczyć 🙂   Dziś mam dla Was książkę o Kosmosie połączoną z grą zręcznościową. Gra została umieszczona w okładce, a polega na sterowaniu statkiem kosmicznym tak, aby uniknąć różnych 'niebezpiecznych’ obiektów. Aby zagrać, dzieci potrzebują obu 

Ważne sprawy przedszkolaka. Jakie zwierzę wybrać

Ważne sprawy przedszkolaka. Jakie zwierzę wybrać

Nowi milusińscy Jeśli Wasze dzieci marzą o zwierzaku, mam dla nich idealną książkę 🙂   Jakie zwierzę wybrać to nowy tytuł w serii Ważne sprawy przedszkolaka Akademii mądrego dziecka. Książka pomoże wybrać zwierzę odpowiednie dla każdego, ponieważ zawiera wiele praktycznych wskazówek, które nam ten wybór 

Za duży na bajki 2

Za duży na bajki 2

Zmiany

Pamiętacie książkę Za duży na bajki? To historia Waldka, e-sportowca, którym opiekowała się ciotka Mariola, gdy jego mama była w szpitalu.

To wprowadziło sporo zamętu w jego życiu, ale teraz wszystko zdaje się uporządkowane i stabilne.

 

Jego drużyna, Two Kings and Queen, wygrywa większość rozgrywek, a on i jego przyjaciele, Staszek i Delfina, w pewnych kręgach uchodzą za celebrytów.

Ciocia okazała się zwariowana, ale fajna, mama wyzdrowiała i pracuje nad swoją nadopiekuńczością wobec niego.

I w ramach terapii nadopiekuńczości znalazła sobie pasję, czyli ściankę wspinaczkową, a na ściance poznała Piotra.

Dla Waldka związek mamy był małym szokiem, szczególnie że Piotr nie miał najlepszego 'wejścia’. A gdy wszyscy razem odwiedzili w górach ciotkę Mariolę, wszystko pokomplikowało się jeszcze bardziej.

Waldek podsłuchał rozmowę mamy z Piotrem i dowiedział się, że jego tata (chłopiec nigdy nie poznał) mieszka niedaleko.

Postanowił go odnaleźć, a to, co odkrył, przeszło jego najśmielsze oczekiwania. Krzysztof, jego ojciec, mieszkał w nowoczesnej willi i zajmował się tworzeniem gier komputerowych. Zafascynowany chłopiec nie zważał na pewne niepokojące elementy w jego zachowaniu i pomógł mu przejść kryzys twórczy.

Czy Krzysztof będzie ojcem o jakim marzył Waldek? I czy Piotr naprawdę jest taki zły? Koniecznie się przekonajcie 🙂

 

 

 

 

W drugiej części mamy elementy, które tak mnie zachwyciły w pierwszej, czyli ciekawą historię, nietuzinkowych bohaterów, dobry i mądry humor i trochę zwariowane (ale wciąż realne) sytuacje 🙂

 

Ta część cały czas trzyma w napięciu, cały czas coś się dzieje, jest bardzo wesoło, ale też poważnie, gdy powinno być poważnie.

 

Czytelnicy znajdą tu bohaterów w swoim wieku, przeżywających podobne problemy i rozmawiających podobnym językiem, czyli takich, których doskonale zrozumieją.

Autorka traktuje młodzież poważnie i ich problemy nie są marginalizowane.

 

Jestem pewna, że druga część przygód Waldka zachwyci wszystkich tak samo, jak pierwsza. Polecam 🙂

 

 

 

 

 

Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Agora

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 10+

Format: 135 x 210

Tekst: Agnieszka Dąbrowska

Ilustracje: Marta Krzywicka

Liczba stron: 240

Rok wydania 2024

Wydawnictwo Agora



Bibi i Bąbel na tropie Zmorka: Nocne strachy / U lekarza

Bibi i Bąbel na tropie Zmorka: Nocne strachy / U lekarza

Oswajanie lęków Bibi i Bąbel na tropie Zmorka to nowa seria dla dzieci, oswajająca różne lęki. Tytułowy Zmorek pojawia się, gdy dzieci czegoś się boją lub czują się niepewnie. Szukając go, oswajają lęk i odkrywają, że boimy się tego, czego nie znamy.   Książki mają 

Smaczna Banda i emocje. Fajny Cieciorek

Smaczna Banda i emocje. Fajny Cieciorek

Bycie cool Rok temu Cieciorek miał swoją paczkę strączków, z którą spędzał czas, ale teraz to już przeszłość. Wszystko przez to, że fasolki, z którymi się spotykał, stały się FAJNE. Ale tak naprawdę fajne. Tak fajne, że o ich fajności wiedzą nawet w innym mieście. 

Smaczna Banda i emocje. Smaczna Banda i Wolny Wybieg!

Smaczna Banda i emocje. Smaczna Banda i Wolny Wybieg!

Czas z innymi

Życie w wytłaczance nie jest proste. Obok mieszka jedenaście innych jaj, ciężko o ciszę i spokój, dlatego jajka mają rozrywkę zwaną Wolnym wybiegiem.

Wychodzą z wytłaczanki i spacerują po sklepie.

Robią tak wszystkie oprócz jednego, Skorupskiego. On woli spędzać czas w swoim towarzystwie.

I chociaż często zastanawia się, co robią inne jaja, zawsze zostaje w domu.

Aż pewnego dnia jaja nie wracają o zwykłej porze. Skorupski zbiera się na odwagę i opuszcza wytłaczankę. Okazało się, że jaja się przed nim pochowały, a on bardzo dobrze się bawił, gdy ich szukał.

Zrozumiał, że zostając w wytłaczance, ominęło go dużo świetnej zabawy 🙂

 

 

 

 

Bardzo lubię serię Smaczna Banda za pomysłowe i mądre pokazanie różnych emocji. Wykorzystanie produktów spożywczych i gra słów, która temu towarzyszy było genialnym pomysłem.

 

Ta część porusza temat, który na pewno dotyczy wielu dzieci. Z jednej strony chęć spędzania czasu samemu, a z drugiej chęć dołączenia do wspólnej zabawy/ grupy.

Skorupski pokaże dzieciom, że najważniejsze jest zachowanie równowagi, ponieważ potrzebujemy jednego i drugiego. Że nie powinniśmy się obawiać kontaktu z innymi, że powinniśmy spróbować.

Może to nie będzie dla nas, a może nam się spodoba 🙂

 

Ja go dobrze rozumiem, byłam dokładnie taka jak on i często dużo traciłam przez swoją nieśmiałość. 

Polecam 🙂

 

 

 

 

Inne tytuły w serii:

Niesforne Ziarenko i straszny wieczór

Bystre Ciastko / Skwaszone Winogrono

Wzorowe Jajo / Niesforne Ziarenko

Fajny Cieciorek

 

 

 

 

Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Harper Kids

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 3+

Format: 227 x 225

Tekst: Jory John

Ilustracje: Pete Oswald

Tłumaczenie: Sabina Bauman

Liczba stron: 32

Rok wydania 2024

Wydawnictwo Harper Kids



Fajne gry planszowe czterolatków – część 1

Fajne gry planszowe czterolatków – część 1

W co gramy Syn rośnie, więc zmieniają się także gry na naszych półkach. Po tych dla trzylatków przyszedł czas na te dla czterolatków 🙂 Wszystkie polecamy, mam nadzieję, że znajdziecie coś dla siebie 🙂   P.S.  Tutaj i tutaj znajdziecie nasze propozycje gier dla trzylatków 

Count to 100

Count to 100

Liczymy do 100 Od pewnego czasu w naszym domu panuje istna mania liczenia. Syn liczy wszystko i wszędzie, dlatego ta książka okazała się strzałem w dziesiątkę 🙂   Na każdej rozkładówce znajdują się 'obiekty’ do liczenia, zaczynamy się od jednego księżyca, a kończymy na stu 

Marcin. Nie lubię tego

Marcin. Nie lubię tego

Nie lubię tego

Podobała mi się część z tej serii o ekranach, dlatego kupiłam kolejną. Przyciągnął mnie do niej tytuł, ponieważ problem 'nie lubię tego’ kiedyś u nas często występował, ale nie do końca podoba mi się, jak tu został pokazany.

 

 

Tata Marcina przygotował zupę z porów, ale Marcin uważał, że bardzo śmierdzi i nie chciał jej nawet spróbować.

Gdy był u babci, ta zdradziła mu, że jego mama też kiedyś nie lubiła warzyw, więc musieli ją oszukiwać. Ukrywali zdrowe składniki w różnych daniach i wtedy je zjadała, nie wiedząc o nich.

Marcin był przerażony tym, że dorośli mogą tak robić i teraz sprawdzał dokładnie to, co dostawał do jedzenia. Wszystkie dania wyglądały dla niego podejrzanie, nawet gofry.

Rodzice zorientowali się, że syn mało je i wytłumaczyli mu, że nie wszystko musi nam smakować, ale najpierw trzeba spróbować.

 

 

 

 

Zakończenie tej historii jest oczywiście pozytywne, Marcin polubił warzywa i tłumaczył królikowi, że trzeba próbować nowych rzeczy, ale nie przemawia do mnie pomysł z oszukiwaniem.

 

Cała historia bardzo przeskakuje, jesteśmy w domu Marcina, za chwilę u jego dziadków, a później jeszcze w innym miejscu, sceny są 'pocięte’ i źle się to czyta. 

 

Książka porusza ważny temat, ale mnie nie zachwyciła. A Wy co o niej myślicie?

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 3+

Format: 190 x 190

Tekst: Till the Cat

Ilustracje: Carine Hinder

Tłumaczenie: Monika Szewc – Osiecka

Liczba stron: 32

Rok wydania 2023

Wydawnictwo To.Tamto 



Seria BIM – BAM – BOM: Zupa jest gotowa

Seria BIM – BAM – BOM: Zupa jest gotowa

Książki dla najmłodszych Przedstawiam Wam kolejną świetną nowość w serii BIM – BAM – BOM 🙂 Pokazywałam już Wieloryba w kąpieli, Na huśtawce, I jak tu zasnąć? i Mogę usiąść w środku, kotku?. To ulubiona część mojego syna, ale bardzo Wam polecamy całą serię 🙂     

Seria BIM – BAM – BOM: Mogę usiąść w środku, kotku?

Seria BIM – BAM – BOM: Mogę usiąść w środku, kotku?

Książki dla najmłodszych Seria BIM BAM BOM to wyjątkowe książki dla maluchów. Są porządnie wykonane, ładnie zilustrowane i dowcipne. Do trzech pierwszych tytułów, czyli Wieloryba w kąpieli, Na huśtawce i I jak tu zasnąć? dołączyły dwa kolejne i moim zdaniem są jeszcze fajniejsze niż poprzednie 

Seria Poznajemy dinozaury: Stegozaur / Triceratops

Seria Poznajemy dinozaury: Stegozaur / Triceratops

Coś dla najmłodszych

Książki z dzisiejszej recenzji zachwycą na pewno niejedno dziecko. Mają elementy ruchome i są o dinozaurach, a to dwa 'pewniaki’ w pozycjach dla najmłodszych.

 

Stegozaur i Triceratops to nowe tytuły w serii Poznajemy dinozaury Akademii mądrego dziecka, które dołączyły do Tyranozaura i Diplodoka.

 

Obie książki mają ładne ilustracje w stonowanych kolorach i całkiem sporo ciekawostek o tych dwóch gatunkach dinozaurów (jak na książkę dla maluszków oczywiście 🙂 ).

 

Dzieci będą miały z nimi sporo zabawy, a to przecież najważniejsze.

W każdej mamy elementy do wysuwania i przesuwania, a całość jest porządnie wykonana, więc raczej nic im nie grozi ze strony małych rączek 🙂

 

Bardzo lubię i cenię takie książki.

Wspierają rozwój motoryki małej, a także pokazują już najmłodszym dzieciom, że książki są ciekawe i pomysłowe, a to na pewno zaowocuje w przyszłości 🙂

 

Polecam serdecznie 🙂

 

STEGOZAUR

 

TRICERATOPS

 

Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Harper Kids

 

 

Kategoria wiekowa: 2+

Format: 180 x 180

Ilustracje: David Partington

Tłumaczenie: Katarzyna Grzyb

Liczba stron: 10

Rok wydania 2024

Wydawnictwo Harper Kids


Najpiękniejsze książki dla dzieci o miłości rodzicielskiej

Najpiękniejsze książki dla dzieci o miłości rodzicielskiej

KOCHAM CIĘ DO KOŃCA ŚWIATA (I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ) To piękna książka o uczuciu łączącym dziecko z rodzicem. 2+ Link do recenzji   KOCHAM CIĘ JAK STĄD DO KSIĘŻYCA Piękna książka o niekończącej się miłości rodzicielskiej. 2+ Link do recenzji   KIEDY NA CIEBIE PATRZĘ 

Kiedy na Ciebie patrzę

Kiedy na Ciebie patrzę

Miłość rodzica Kiedy na Ciebie patrzę to opis bezwarunkowej miłości rodzica do dziecka, ale także trosk i obaw towarzyszącym wychowywaniu małego człowieka.    Rodzice i opiekunowie doskonale zrozumieją zawarte w niej słowa. To ciągłe zastanawianie się, kim dziecko będzie w przyszłości, czy sobie poradzi w 

Symfonia zwierząt

Symfonia zwierząt

Muzyka zwierząt

Symfonia zwierząt to zbiór wierszy o zwierzętach, których autorem jest Dan Brown. Autor bestsellerowych książek dla dorosłych poradził sobie także z formatem dla dzieci.

 

Wiersze są zabawne, przyjemne i dobrze się je czyta (choć to pewnie zasługa Michała Rusinka, który je przetłumaczył).

 

Do każdego wiersza autor dodał różne morały, na przykład: Dobrze jest pobyć w samotności, gdy życie przytłacza cię i złości lub Choć życie bywa pogmatwane, zawsze znajdziesz w nim coś pięknego.

 

Dodatkową atrakcją, wymagającą korzystania z telefonu w trakcie czytania, jest muzyka skomponowana przez autora, którą wykonuje Zagreb Festival Orchestra.

W utworach możemy usłyszeć bohaterów wierszy, o których czytamy!

Do każdego wiersza mamy inny utwór, co dodaje uroku lekturze, ale moim zdaniem też trochę przeszkadza (ciągłe zmienianie utworów wybija mnie z rytmu 😀 ). 

 

 

W wierszach znajdziemy różne ciekawostki o zwierzętach, a w ilustracjach będziemy szukać pszczółki i literek. 

 

To pomysłowa książka, która mój syn bardzo lubi (a to się rzadko zdarza w przypadku wierszy).

Polecamy 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 3+

Format: 255 x 280

Tekst: Dan Brown

Ilustracje: Susan Batori

Tłumaczenie: Michał Rusinek

Liczba stron: 48

Rok wydania 2020

Wydawnictwo Debit