Szkatułka. Muzyka spoza czasu

Wspólna historia

Szkatułka to nastrojowa, pełna uroku i tajemnic opowieść, która łączy w sobie elementy powieści przygodowej, historycznej, baśniowej i fantasy.

Autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż w czasie, przestrzeni i – co równie ważne – w głąb ludzkiej wrażliwości.

 

Fabuła książki osnuta jest wokół trzynastoletniego Wojtka, który podczas pracy w ogrodzie wykopuje starą, metalową szkatułkę. W środku znajduje kryształowe naczynia, biżuterię i list w zaklejonej kopercie.

Znalezisko okazuje się początkiem wielkiej przygody, w której chłopiec nie tylko odkryje ślady przeszłości, ale także weźmie udział w wydarzeniach, o których nie sądził, że są w ogóle możliwe.

Równolegle prowadzony jest drugi wątek, osadzony w 1942 roku. Poznajemy Halinkę i jej kuzyna Gustawa, badacza kosmosu i tzw. 'muzyki sfer’ – tajemniczego, niematerialnego dźwięku, który według legend może przywrócić światu harmonię. 

Historia z przeszłości z czasem zaczyna splatać się z losami Wojtka. Dzieci spotkają tych samych tajemniczych mężczyzn i poznają historię, która może zmienić losy świata.

 

 

Autorka umiejętnie buduje napięcie i wzbudza ciekawość, nie popadając przy tym w banał. Postaci są wiarygodne i interesujące, szczególne postać Gustawa. 

 

Historia nawiązuje do wojny, ale nie epatuje dramatyzmem, ani nie ucieka do patosu – zamiast tego pokazuje czasy wojenne takimi, jakimi były – pełne codziennego strachu, ale i zwyczajnych ludzkich odruchów.

To lekcja historii, która przybliży czytelnikowi realia okupacji. 

 

To opowieść, która zachwyca przygodą, wciąga tajemnicą i składnia do refleksji. Zgrabnie łączy elementy fantastyki z historią, oferując czytelnikowi nie tylko emocjonującą fabułę, ale też wartościową lekcję o przeszłości, marzeniach i poszukiwaniu harmonii.

Polecam 🙂

 

 

 

Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem BIS

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 12+

Format: 135 x 205

Tekst: Emilia Kiereś

Ilustracje: Marta Rydz-Domańska

Liczba stron: 296

Rok wydania 2025

Wydawnictwo BIS



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *