Jak to kiedyś było
Tej książki byłam bardzo ciekawa. Skończyłam etnologię, dlatego tematyka jest mi bliska, a także dlatego, że nie znalazłam do tej pory ciekawej książki dla dzieci poruszającej temat dawnych zwyczajów i obrzędów.
A ta pozycja zachwyca każdą stroną!
Już samo wydanie przyciąga wzrok. Duży format, twarda okładka i piękne, kolorowe ilustracje. A w środku znajdujemy prawdziwą skarbnicę wiedzy, przedstawioną w genialny sposób.
Autorzy podzielili książkę na cztery części – każda odpowiada innej porze roku i opisuje, jak wyglądało w tym czasie życie mieszkańców wsi. Co robili w polu, a co w domu, jakie święta przypadają na ten czas, a co za tym idzie, jakie zwyczaje i obrzędy temu towarzyszyły. Do tego przysłowia, przepisy, rymowanki, instrukcje (na przykład jak zrobić zielnik, albo ozdoby choinkowe) i wiele więcej.
Na każdej rozkładówce znajdziemy piękne, kolorowe i duże ilustracje, które zachwycają i cieszą oko.
Autorzy poruszyli dosłownie każdy ważny temat, czy to Wigilia, Noc Świętojańska, topienie Marzanny, dożynki czy karnawał.
Ta książka to świetna encyklopedia etnografii polskiej wsi dla dzieci.
Wszystkie informacje są ciekawe i przedstawione w przystępny sposób. Ilustracje przyciągają wzrok i wzbudzają zainteresowanie.
To fascynująca książka, która zapoznaje dzieci z dawnymi obrzędami i zwyczajami.
Polecam serdecznie 🙂
Kategoria wiekowa: 6+
Autorzy: Monika Michaluk, Witold Przewoźny
Ilustracje: Michał Stachowiak
Liczba stron: 148
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo Albus
Piękna 🙂 Myślę, że szepnę o niej Świętemu Mikołajowi, który lada moment będzie rozglądał się za prezentami 😉
Bardzo polecam, mnie zachwyciła 🙂