Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci

Podróż po Polsce

Michał Rusinek i jego Atlas zabierają nas w podróż po Polsce pełnej pięknych słów. Tak, nie zamków, starówek czy jezior, ale pięknych regionalizmów, które znajdziemy w każdym zakątku kraju.

 

Kim lub czym są tytułowi mikmak i zazula?

Mikmak to cwaniak, którego spotkamy w Szczecinie, a zazula to… biedronka! Tak mówią na nią w Bieszczadach. Jeśli jesteście z Grudziądza, to pewnie wiecie, że szneki to głupie miny, a jeśli z Suwałk to, że na łaskotanie mówi się tam kuzytanie.

Co jeszcze znajdziemy w książce? Same perełki! W Lesznie obkład to wszystko, co możemy położyć na kromce, a znowu na kromkę w Łodzi mówią sznytka. W Łodzi też bilet okresowy komunikacji miejskiej to migawka, a pętla tramwajowa to krańcówka. W Warszawie sikor to zegarek, w Krakowie dzieci wychodzą się bawić na pole, a w Nidzicy lajbik to kamizelka.

 

Prawda, że to niezwykle fascynujące? I wątpię, żeby ktoś znał wszystkie słowa (no może z wyjątkiem autora 😉 ).

 

 

Regionom towarzyszą piękne, pełne folklorystycznych akcentów ilustracje. Rozkładówka z Kurpiami jest przepiękna!

 

 

Skończyłam etnografię i uwielbiam wszystkie takie językowe 'smaczki’, ale muszę się przyznać, że znałam tylko kilka słów wymienionych w książce 🙁 Dlatego ogromnie się cieszę, że taka pozycja powstała.

Odkrywanie znaczeń kolejnych słów będzie cudowną rozrywką i dla dzieci i dla dorosłych.

 

To książka, która pozwoli nam Poznać Polskę od trochę innej, mniej znanej, ale niesamowicie ciekawej strony. Jest pięknie wydana, ciekawie napisana i pięknie zilustrowana.

 

Mnie zachwyciła, mało mamy książek pokazujących etnografię Polski, dlatego moim zdaniem to pozycja, która powinna znaleźć się w każdym domu 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autor: Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Liczba stron: 56

Rok wydania 2020

Wydawnictwo Bezdroża


1 thoughts on “Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci

  1. O rety 🙂 jaka fajna książka 😀 Bardzo lubimy sięgać po „Etnogadki”, dlatego myślę, że ta książka, spodoba nam się równie mocno 🙂 Z wielką przyjemnością poznamy nowe określenia, doskonale znanych nam rzeczy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *