Trudne czasy
Nasz azyl to książka, która przedstawia jedną z najbardziej niezwykłych historii II wojny światowej.
Inspirowana wspomnieniami Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego zoo, jest opowieścią o odwadze i poświęceniu, ale także ogromnej miłości do zwierząt.
Książka napisana jest prostym, ale sugestywnym językiem, który pomaga zrozumieć trudne czasy wojenne, ale nie epatuje brutalnością.
Jej głównym bohaterem jest Rysio, młody mieszkaniec willi na terenie zoo, którego rodzice, Antonina i Jan Żabińscy, udzielili pomocy wielu Żydom.
Rodzina Żabińskich mogła pozostać w swoim domu, jednak większość zwierząt została wypuszczona lub przewieziona do niemieckiego zoo.
Rodzice chłopca od razu zaangażowali się w pomoc. W swoim domu, a także na terenie zoo ukrywali ludzi, dopóki nie zorganizowali im dokumentów i bezpiecznego miejsca.
Jan Żabiński wyprowadził wiele osób z getta, w tym Sarę, którą poznali dzięki… kotce Balbinie. To wyjątkowo niesamowita historia!
Tak jak ta rzeźbiarki Magdaleny Gross, która najpierw znalazła w zoo natchnienie, a później ratunek, albo rodziny Soból, która ukrywała się na terenie zoo w lwiarni.
W książce znalazło się wiele wzruszających historii, ale autorka nie zapomniała, że wokół wciąż toczyło się 'normalne’ życie.
Zoo odwiedza wielu spacerowiczów, w tym Niemców, Ryś opiekuje się różnymi zwierzętami, na świat przychodzi jego młodsza siostra…
A o tym, że pomagali ludziom, nikt nie wiedział 🙂
To niesamowita historia i cieszę się, że dzieci także będą mogły ją poznać.
Poznawanie przeszłości jest bardzo ważne.
Pomaga zrozumieć, jak powstają konflikty i jakie są ich konsekwencje, ale także docenić czasy, w których żyją. Takie historie jak ta pokazują siłę odwagi i poświęcenia, a także uczą dzieci szacunku do innych i wrażliwości na cierpienie.
Nasz azyl pomimo trudnej tematyki czyta się bardzo dobrze. Autorka nie zapomniała o lżejszych wątkach, a także zadbała o piękną oprawę graficzną.
To pełna emocji książka, która jest doskonałą lekcją historii, a także empatii i człowieczeństwa.
Warto ją przeczytać z dzieckiem, szczególnie jeśli odwiedzacie warszawskie zoo.
Bardzo polecam 🙂
Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem BIS
Kategoria wiekowa: 6+
Format: 165 x 235
Tekst: Marta Józefczyk
Ilustracje: Katarzyna Bukiert
Liczba stron: 96
Rok wydania 2020
Wydawnictwo BIS