Free lunch. Darmowy obiad

Życie w ubóstwie

To jedna z tych książek, które czyta się ciężko, ale równocześnie nie można się od niej oderwać.

 

Autor, Rex Ogle, dziś jest pisarzem tworzącym dla Marvel Comics i DC Comics. W książce opisuje jednak swoje dzieciństwo. Dzieciństwo naznaczone ubóstwem i upokorzeniem.

 

Jego mama i ojczym głównie nie pracowali i wyłudzali pieniądze od państwa. Rodzina często nie miała gdzie mieszkać, w co się ubrać i za co kupić książki i przybory szkolne dla Rexa, o drobnych przyjemnościach nie wspominając. Jednak ich największym problemem był brak pieniędzy na jedzenie i wieczny głód, który im towarzyszył.

Mama zapisała go do programu Free Lunch, dzięki któremu chłopiec jadł za darmo w szkolnej stołówce, ale za każdym razem było to dla niego upokorzeniem.

 

Chłopiec chciał mieć nowe ciuchy, mamę gotującą obiady i przyjaciół, przed którymi nie trzeba ukrywać biedy.

Zamiast tego zajmował się domem i młodszym bratem, był bity i poniżany, ale też kochał swojego młodszego brata, dobrze się uczył i potrafił cieszyć się małymi rzeczami.

 

 

I mimo że to przygnębiająca historia, to sama książka jest optymistyczna, a wszystko dzięki autorowi, który pisze lekko i ciekawie.

Ta opowieść pokazuje prawdziwe i zwykłe życie wielu rodzin w Ameryce, pomaga docenić to co mamy i inspiruje do działania.

 

Nie jest to lekka lektura, ale ważna i potrzebna.

Tak jak wspominałam, od tej historii nie można się oderwać i bardzo Wam ją polecam. 

 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 9+

Format: 140×205

Autor: Rex Ogle

Tłumaczenie: Alicja Laskowska

Liczba stron: 250

Rok wydania 2020

Wydawnictwo Mamania


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *