O tym można rozmawiać tylko z królikami

Mądry i poruszający picturebook dla młodzieży

W literaturze dla dzieci i młodzieży mamy wiele książek poruszających trudne i poważne tematy.

O tym można rozmawiać tylko z królikami to pozycja wyjątkowa, dedykowana dla dzieci powyżej 12 lat.

Takich książek w Polsce wciąż brakuje. Jej melancholijny charakter sprawia, że czytanie jest trudne, książka porusza i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad każdą jej stroną, każdym zdaniem.

 

Książka przytłacza nastrojem, ale jednocześnie nie można się od niej oderwać.

 

Autorka napisała książkę o każdym z nas – w końcu każdy dorastał, dorasta lub będzie kiedyś dorastał. I każdy przechodzi ten okres inaczej.

Jedni doskonale się w nim odnajdują, są popularni i lubiani, inni znajdują swoją niszę w której czują się bezpieczni, a jeszcze inni szukają swojego miejsca, są wciąż zagubieni i onieśmieleni. Taki właśnie jest bohater tej książki: wszystko jest dla niego bezsensowne, świat często go przeraża, innych ludzi uważa za wrogów, źle czuje się w tłumie ludzi, jest zagubiony.

Jednocześnie też niezwykle mądry i wrażliwy.

 

Książka przedstawia okres dorastania, nie wiemy czy chłopca czy dziewczynki, główna postać jest bowiem królikiem w czerwonych trampkach.

Zabieg ten doskonale pokazuje, że każdy przechodzi coś podobnego, niezależnie od płci.

Atmosfera książki odzwierciedla uczucia, które często towarzyszą młodym ludziom. Dorastanie jest trudne, czasami próbujemy się dopasować, aby być lubiani i popularni, gubiąc w tym wszystkim siebie.

W każdej klasie czy grupie znajdziemy kogoś kto się czuje niezrozumiany, kto chce być sobą, ale nie może – tak jak główna postać w książce.

-Nie bądź taki wrażliwy – mówi mama.

Łatwo jej mówić.

Czy ona myśli, że jestem taki z własnej woli?

Czy jej się wydaje, ze to się wybiera?

Bardzo ważne jest, aby pomóc takiej osobie przejść ten najcięższy okres, wysłuchać i zrozumieć.

Problemy dzieci i nastolatków bardzo często są lekceważone przez dorosłych i uważane za błahe. Wydaje im się, że te problemy nie są prawdziwymi problemami, czyli takimi jakie mają dorośli.

I to jest ogromny błąd, ponieważ dla młodych ludzi jest to coś bardzo istotnego, często najważniejszego, nawet jeśli za kilka lat te problemy nie będą miały znaczenia.

Książka pokazuje, że nie możemy ignorować dzieci i ich problemów, zrzucać wszystkiego na ich wrażliwość. Jest wiele powodów przez które czujemy się niepewnie, świat nastolatków jest okrutny, młodzi ludzie często wykorzystują słabości innych, radzenie sobie z tym jest niezwykle trudne.

 

Autorka pokazuje także, że dzieci bardzo dużo słyszą, widzą i rozumieją. Królik wie, że rodzice się od siebie oddalili, słyszy o czym mówią, nawet jeśli nie chce słyszeć.

Często lekceważymy dzieci i uważamy, że są za młode, aby wszystko zrozumieć, autorka pokazuje, że to błąd bo dzieci są mądre i spostrzegawcze.

 

Królik ma czasem gorsze dni, potrzebuje pobyć sam, nie chce się dopasowywać do grupy popularnych dzieciaków, ale także potrzebuje bliskości i zrozumienia – jest taki jak każdy nastolatek. Dorasta, więc szuka, eksperymentuje, próbuje zrozumieć siebie i otaczający go świat.

Tam siedzą ci,

Którzy są wszystkim tym,

Czym ja nie jestem.

Atrakcyjni, towarzyscy, lubiani.

Nie mam siły z nimi rozmawiać.

W książce nie ma nawet jednego zbędnego słowa, treści jest mało, dokładnie tyle ile powinno być.

Każda strona uderza w nas swoją mądrością, nad każdym zdaniem musimy się zastanowić. Książka wyróżnia się nastrojem który w niej panuje: jest ciemno, smutno, ponuro.

Dokładnie tak jak temat, który podejmuje i to co dzieje się w życiu Królika.

 

Ilustracje w książce także są wyjątkowe, nie sposób ich polubić, a jednak doskonale uzupełniają tę historię, są takie jak treść książki – smutne, mroczne, niepokojące, prawdziwe. Doskonale oddziałują na naszą wyobraźnię.

 

Same ilustracje także opowiadają tę historię, nawet nie znając tekstu zrozumielibyśmy jak samotny i zagubiony jest Królik. Są także odpowiednio dostosowane do wieku odbiorcy, pokazują całą gamę uczuć jakie towarzyszą nastolatkom, ich wyobcowanie, niezrozumienie, ale także ogromną potrzebę bliskości.

 

Książka obrazkowa nie jest jeszcze w Polsce odpowiednio doceniana, dlatego dobrze, że ta książka się ukazała. Literatura skandynawska jest dużo odważniejsza od polskiej, warto wydawać tytuły, które mogą zainspirować polskich pisarzy i pisarki.

 

O tym możemy rozmawiać tylko z królikami to genialna książka, która jeszcze długo po lekturze będzie z nami.

Dorosłym może przypominać młodość. Nastolatkom pokazuje to co przeżywają na co dzień. Pokazuje, że nie są w tym osamotnieni, osób które przechodzą coś podobnego jest bardzo dużo, ważne, aby znaleźć kogoś na kim możemy polegać – dla Królika kimś takim jest dziadek.

Tytuł doskonale to oddaje – sobą możemy być tylko w gronie osób zaufanych, takich jak my – czyli wśród innych królików.

 

Książka O tym można rozmawiać tylko z królikami pomaga osobom starszym zrozumieć nastolatków, niby każdy przeżył dorastanie, ale to było dawno temu więc szybko zapomnieliśmy przez co przechodzą dzieci.

Może mieliśmy zupełnie inne doświadczenia i trudno nam zrozumieć problemy nastolatków. Lektura tej książki będzie doskonałą pomocą do rozpoczęcia rozmowy o dorastaniu i lękach temu towarzyszących.

Młodym czytelnikom pomoże przepracować i zrozumieć swoje problemy, ale także może pomóc zrozumieć rówieśników.

Książka będzie doskonałym ‘narzędziem’ do poruszenia ważnych i trudnych wątków dla nastolatków, nauczycieli i rodziców.

 

To książka pełna emocji, wrażliwości i mądrości, każdy czytelnik będzie ją odbierał inaczej, ale na pewno na każdym zrobi ogromne wrażenie. Autorka idealnie oddała uczucia towarzyszące nastolatkom – chęć przynależenia do grupy i jednoczesne poczucie wyobcowania.

Książka jest dedykowana nastolatkom, ale spokojnie może przeczytać ją osoba dorosła – na pewno wyniesie z niej coś wartościowego.

 

To bardzo ważna książka, jedna z tych, o których szybko nie zapomnimy. Czytając podświadomie pragnęłam szczęśliwego zakończenia.

Chciałam, aby Królik odnalazł szczęście i spokój. Czy się doczekałam? Nie wiemy, zakończenie nie jest jednoznaczne. Ale jest optymistyczne, więc wierzę, że każdy Królik sobie poradzi.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 12+

Autorka: Anna Höglund

Ilustracje : Anna Höglund

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Liczba stron: 60

Wydawnictwo Zakamarki

1 thought on “O tym można rozmawiać tylko z królikami

  1. Pingback: Misia i Kostek -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *