Zły dotyk. NIE!

Ważne sprawy

Książka Zły dotyk po raz pierwszy została wydana przez wydawnictwo Muchomor w 2006 roku. Wtedy było to odważne i innowacyjne, dziś normalne i niestety bardzo potrzebne.

 

To książka, która pomoże dzieciom zrozumieć jakie sytuacje nie są normalne i akceptowalne, wyjaśni trudne pojęcia i podpowie jak zachować się w danej sytuacji.

 

Książka składa się z 5 rozdziałów, każdy z nich dotyczy innego zagrożenia.

Najpierw w formie komiksowej mamy przedstawiony problem.

Oto przykład –  Hubert poznaje w internecie człowieka o pseudonimie Poikijo. Nowy znajomy chce się z nim spotkać, ale w rzeczywistości jest to dorosły mężczyzna. 

Czytelnik nie dostaje gotowej odpowiedzi, co powinien zrobić, ale trzy możliwe wyjścia z tej sytuacji i opis konsekwencji wyboru każdej z nich.

Chłopiec może się spotkać i tym samym wpakować się w pułapkę, przestać utrzymywać kontakt z nowym znajomym, ale wtedy on zagraża komuś innemu, albo powiedzieć o wszystkim rodzicom.

Na koniec dostajemy wyjaśnienie danej sytuacji i informacje o prawach każdego dziecka, np o prawie do mówienia NIE.

 

W książce znajdziemy także słownik słów niewesołych, w którym znajdziemy takie słowa jak pedofil, gwałt molestowanie czy kazirodztwo, a także numery telefonów, pod którymi dzieci otrzymają pomoc. 

 

 

To książka, którą warto mieć na półce, tak, aby dziecko w każdej chwili mogło do niej zajrzeć.

 

Jest ważna i potrzebna, uświadamia dzieci, jakie zagrożenia na nie czekają i uczy reagować. Ośmiela, wyjaśnia trudne pojęcia i pokazuje, że mogą się sprzeciwić.

 

Książka ma ciekawą formę, jest napisana językiem odpowiednim dla młodego czytelnika i ładnie wydana.

 

Polecam. 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorki: Delphine Sauliere, Gwenaelle Boulet

Ilustracje: Marie Spenale

Tłumaczenie: Maria Skowrońska

Liczba stron: 40

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Muchomor 

1 thoughts on “Zły dotyk. NIE!

  1. Bardzo ważna książka! Nie spotkałam się z nią wcześniej, ale bardzo chciałabym, żeby była dla mnie wsparciem przy poruszaniu tak trudnych tematów w rozmowach z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *