Prawa dziecka-człowieka
Pamiętnik Blumki to historia warszawskiego Domu Sierot, prowadzonego przez Janusza Korczaka i Stefanię Wilczyńską, opowiedziana w niezwykły sposób.
Narratorką jest tytułowa Blumka, która opisuje życie w Domu Sierot i ważne dla niej momenty. Dzięki jej pamiętnikowi poznajemy 12 wychowanków Doktora (wszystkich mieszkańców było 200) i koncepcje jego pedagogiki.
Każdy z wychowanków ma swoją historię, swoje wady i zalety. Dzieci szanują się nawzajem, a spory rozwiązują w Sądzie.
Książka to także opowieść o Januszu Korczaku i zbiór jego najważniejszych zasad dotyczących dzieci, zasad, które powinny być zasadami każdego człowieka. Doktor je szanował, traktował je na równi z dorosłymi, pozwalał im się bawić i mieć swoje sekrety.
Książka nie opisuje wojny i wszystkich strasznych rzeczy, których doświadczyły te dzieci. Widzimy to, co było wcześniej, to, że dzieci były szczęśliwe, że ktoś o nie dbał i się troszczył, że były szanowane i kochane. W książce nie poznajemy końca ich historii, pamiętnik kończy się wybuchem wojny, i choć znają ją dorośli, to oni zdecydują ile opowiedzieć dzieciom.
Bo pamiętnik jest po to, żeby nie zapomnieć.
Piękne, stonowane i wręcz magiczne ilustracje dopełniają tekst.
To książka do czytania i oglądania. Nie da się jej zamknąć bez żadnych uczuć i refleksji i zwyczajnie odłożyć na półkę. Książka wzrusza i jednocześnie zachwyca. To bardzo ważna pozycja, poruszająca i przypominająca tę smutną historię. Ale robi to w bardzo mądry i delikatny sposób, w sposób, który jest idealny, aby przedstawić ją młodemu odbiorcy.
To cenna pozycja, którą warto znać.
Kategoria wiekowa: 8+
Autorka: Iwona Chmielewska
Ilustracje: Iwona Chmielewska
Liczba stron: 64
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo Media Rodzina