Niebieska niedźwiedzica

Wszystkie kolory są piękne

Narodziny Azul wywołały sensację w Niedźwiedziej Dolinie. Młoda niedźwiedziczka była.. niebieska!

 

Król Niedźwiedzi od razu ogłosił, że nie jest prawdziwym niedźwiedziem, ponieważ nie ma niebieskich niedźwiedzi. Później było tylko gorzej. Sąsiedzi przychodzili oglądać Azul, a każdy z nich miał milion pomysłów jak zmienić kolor futerka niedźwiedziczki.

Rodzice zupełnie nie rozumieli, co przeszkadza innym niedźwiedziom, oni uważali, że ich córka jest piękna.

 

Azul dorastała i coraz częściej doświadczała złego traktowania przez swój kolor futerka. Gdy regulamin zawodów, w których chciała wziąć udział, pozwalał zapisać się tylko prawdziwym niedźwiedziom czyli, czarnym, białym, szarym i brązowym, rodzina Azul postanowiła przenieść się  do krainy, w której każdy był mieszkać i był dobrze traktowany, nieważne czy był niebieskim niedźwiedziem, żółtym krokodylem czy bezogoniastym lwem.

Rodzina tęskniła za swoją krainą, ale w nowym miejscu wreszcie byli akceptowani. Za to w Niedźwiedziej Dolinie zaczęło dziać się coś dziwnego. Razem z Azul odeszły wszystkie kolory. Dolina stała się poszarzała, zniknęły kwiaty i kolorowe motyle.

 

Gdy król zrozumiał swój błąd, postanowił odnaleźć Azul i poprosić by wraz z rodziną wróciła do domu. Uda mu się to? Koniecznie przeczytajcie.

 

 

Wspaniała książka! Naprawdę zachwycająca. I bardzo ważna. 

W mądry sposób porusza problem nietolerancji, braku akceptacji wszystkiego, co nie jest takie jak większość, inności.

Moim zdaniem książki o odmienności są potrzebne i pewnie wciąż będą, ale ważne, żeby czytane książki były dobre. Ta zdecydowanie taka jest. To niezwykle wartościowa lektura, z pięknym przesłaniem.

Książka wzrusza, chwyta za serce, ale też zachwyca. Uświadamia, jak często ludzie kierują się stereotypami i oceniają po pozorach. Jak bardzo coś innego jest dla nich równoznaczne z  nienormalnym. Pokazuje, jak słowa mogą ranić. A każdy ma prawo do bycia sobą.

 

Cudowna książka, którą z całego serca polecam 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Joanna M. Chmielewska

Ilustracje: Jona Jung

Liczba stron: 40

Rok wydania: 2012

Wydawnictwo Bajka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *