A ja nie chcę być księżniczką

A Ty kim chcesz być? 

Mała Marysia podczas zabawy, ku zgrozie najbliższych, nigdy nie chciała być księżniczką czekającą na wieży na ratunek.

Uważała , że jest za brzydka na księżniczkę. Wolała być straszliwym smokiem. Smokiem, który zjada rycerzy i wyrzuca kosteczki. Smokiem, który zieje ogniem. Dziadkowie musieli leżeć i udawać kościotrupy, mama, która grała księżniczkę tylko siedziała i czekała na ratunek, a tata był rycerzem.

Po pewnym czasie dziewczynka uznała, że wyładniała i pora na zamianę ról. Ale teraz ponownie zaskoczyła rodzinę, ponieważ została…basztą! I to nie byle jaką basztą! To była najlepsza baszta! 🙂

 

 

Zabawna, mądra i przewrotna książka o definiowaniu i wizerunku kobiet. Pomimo nacisków ze strony babci i mamy, że dziewczynka jest za ładna na bycie smokiem, Marysia gra takie role jakie chce grać. To ona je wybiera i nie ulega naciskom rodziny. Nie daje się wcisnąć w schemat ładnej dziewczynki czekającej na księcia (co, jak się szybko przekonała mama Marysi, jest bardzo nudne).

 

Książka zwraca uwagę na to, że każde dziecko jest inne i nie powinniśmy próbować ‘wciskać’ je w utarte schematy (np. dziewczynka – kolor różowy i zabawa lalkami, chłopcy – niebieski i samochody). To dotyczy nie tylko dziewczynek, ale i chłopców.

 

Książka pokazuje, że inteligencja jest ważniejsza od wyglądu i nie musimy być księżniczkami jeśli nie chcemy.

 

Historia została pięknie zilustrowana przez Emilię Dziubak.

 

Bardzo wartościowa pozycja, którą gorąco polecam 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor: Grzegorz Kasdepke

Ilustracje: Emilia Dziubak

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

2 thoughts on “A ja nie chcę być księżniczką

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *