A u nas powstanie!

Ciekawa książka historyczna

Książka przypomina i zapoznaje czytelników z bardzo ważnym dla każdego Polaka wydarzeniem. Wydarzeniem, które nie zapisało się w świadomości Polaków tak, jak na przykład Powstanie Warszawskie.

Powstanie Wielkopolskie, bo o nim mowa, wybuchło 27 grudnia 1918 roku na terenie Poznania. Poznaniacy walczyli o niepodległość naszego kraju.

A u nas Powstanie! przypomina te czasy i wydarzenia.

 

Książka opisuje losy rodziny Grześkowiaków, a podzielona jest na dwie narracje dzielące aż 100 lat. Historia toczy się w 2018 i w 1918.

W roku 2018 dziadek Grześkowiak napisał książkę, w której opisał losy swojej rodziny, rodziny, która brała czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim. Książka powstała na podstawie wspomnień jego ojca Kazimierza, który był wtedy jeszcze małym Kaziem. Opowieści te, w przeszłości były wszystkim dobrze znane i często opowiadane, teraz jednak wnuki i prawnuki Kazimierza Grześkowiaka nic o nich nie wiedziały.

Gdy dziadek poinformował rodzinę o książce, ta nie była zachwycona. Gdy czytał swoją opowieść, początkowo często mu przerywano, ale im dalej, tym bardziej wszyscy byli zainteresowani.

 

W rodzinie Grześkowiaków każdy brał udział w Powstaniu, rodzice i dzieci, nawet mały Kazio.

W historii poznajemy przygotowania i przebieg Powstania, dzień po dniu, łącznie z ważnymi miejscami i nazwiskami.

Z książki dzieci dowiedzą się, jak wyglądało życie Poznaniaków pod rządami Niemiec w 1918 roku. O tym, że w szkołach nie  można było rozmawiać po polsku, polskie książki były zakazane, a historię lub geografię Polski można było poznawać tylko potajemnie. Że wojna dotyka najbardziej zwykłych ludzi.

Poznają metody stawiania oporu Poznaniaków i ich dumę z bycia Polakiem.

Zobaczą jak dzielni i odważni byli wtedy Polacy, jak wszyscy, nawet młodzi ludzie włączali się w działalność antyniemiecką.

 

Książka jest cennym źródłem wiedzy historycznej o Poznaniu i jego mieszkańcach.

Ciekawym elementem jest gwara poznańska, którą poznamy w książce (jest także słowniczek 🙂 ).

W środku znajdziemy także piękne ilustracje.

A u nas Powstanie! to bardzo ciekawa i interesująco napisana książka.

Co prawda, niektóre wtrącenia wnuków i syna dziadka są momentami wręcz irytujące, ale jestem w stanie sobie wyobrazić, że nie każdego musi interesować historia 🙂 Przez to jednak książka nic nie traci na wartości.

To świetna i cenna pozycja, którą polecam każdemu, a Poznaniakom szczególnie 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autorka: Magda Podbylska

Ilustracje: Katarzyna Bukiert

Liczba stron: 144

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo BIS


1 thought on “A u nas powstanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *