Abecadło Pierdziołki

Słynne rymowanki

Na pewno każdy z nas zna takie słynne rymowanki jak Słuchaj uchem, a nie brzuchem, Nie śmiej się dziadku z cudzego wypadku, Kto wypina tego wina, czy Mądry Polak po szkodzie.

 

Seria Pana Pierdziołki to wierszyki, które powtarzają kolejne pokolenia. Teraz zebrano te starsze, dodano kilka nowszych i wydano w książce Abecadło Pierdziołki.

 

Niestety, mam ogromny problem z tą książką. Rozumiem oczywiście, że dzieci te wierszyki śmieszą. Są powtarzane od lat, sama zresztą często je mówiłam.

Niestety, czytając je jako osoba dorosła, widzę w nich dużo więcej niż zabawną rymowankę. Moim zdaniem mogą wyrządzić dużo szkody.

 

I tak moim zdaniem tekst: Ten, kto nie zna się na niczym, to zostaje motorniczym nie jest w żaden sposób śmieszny, jedynie krzywdzący. 

 

A takie Wlazł kotek na płotek, przywalił mu młotek, siekierka dobiła i kotka zabiła. I kotek nieżywy ucieka w pokrzywy. A piesek z litości połamał mu kości, lub Pies ma mordę, a ty nie, więc morduje kogo chce, (…) Szedł pogrzeb ulicą, chorągwiami wiewał. Trup się w trumnie ruszał i tak sobie śpiewał: Trupki moje trupki, złóżmy się do kupki, Kupimy se litra wyborowej wódki. (…) są moim zdaniem nieodpowiednie dla dzieci.

 

W książce są też rymowanki, do których nie mogę się przyczepić, ale przez ‘pozostałe’ nie jestem w stanie zaakceptować całości. 

 

Może przesadzam, ale to jednak książka nie dla mnie.

 

A Wy jakie macie zdanie? 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Ilustracje: Katarzyna Cerazy

Liczba stron: 48

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Zysk i s-ka


1 thought on “Abecadło Pierdziołki

  1. Miałam tę książkę ostatnio w rękach, polecała mi ją pani w księgarni, jako zbiór znanych i lubianych rymowanek dla dzieci. Już chciałam ją kupić jako prezent, ale otwarłam akurat na stronie z trupkami, przeczytałam rymowankę i zrezygnowałam z zakupu. Stwierdziłam, że dla trzylatka nie jest to odpowiedni wzór do naśladowania.. Teraz, gdy przeczytałam inne przykłady, które podajesz, utwierdziłam się w przekonaniu, że dobrze zrobiłam. Moim dzieciom bardzo podobały się ilustracje, jak dla mnie nie są zachwycające, jednak faktem jest, że są bardzo kolorowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *