Amadeusz Foczka (ale z głową bobra)

Przemyślenia

Amadeusz Foczka jest fryzjerem, chodzi we fraku, nosi okulary w złotej oprawie i drewniany grzebień. Ma też ciało focze, a głowę bobrzą.

I nigdy go to bardziej nie zastanawiało, ma w końcu równie niezwykłych znajomych, na przykład Lucynę Chytrusek – pół kurę, pół lisicę, albo Juliana Szaraka, pół tygrysa, pół zająca.

Ale pewnego dnia do jego salonu przyszła Longina Dystans, która miała ciało gepardzie, a głowę żółwią. Gdy poprosiła o zabieg błotny, Amadeusz nie wiedział, czy użyć wody dla nakrapianych, czy dla gruboskórnych zwierząt.

No bo kim ona w końcu jest? Gepardzicą z głową żółwicy czy żółwicą z ciałem geparda?

I wtedy zaczął się zastanawiać: a on kim jest? Bobrem z tułowiem foki czy foką z głową bobra?

A gdy przyszła do salonu Misia Hopolisia – pół niedźwiedzica polarna, pół hipopotamica i oznajmiła, że jest żabą, to już nic zupełnie nie rozumiał 🙂

 

 

Książka zdobyła nagrodę główną jury wydawniczego w III edycji międzynarodowego konkursu na projekt ilustrowanej książki dla dzieci ‘Jasnowidze’, a to gwarancja wartościowej pozycji.

 

Jednak historia Amadeusza Foczki to przykład książki, w której podoba mi się treść, ale nie podobają mi się ilustracje (chociaż nie powiem, jakoś tu pasują 🙂 ).

 

To dowcipna i absurdalna bajka poruszająca ważne tematy: kim jesteśmy, kim się czujemy, jak widzą nas inni i jak to wpływa na nasze poczucie tożsamości.

 

Historia Amadeusza i innych ‘łączonych’ zwierząt to bardzo pomysłowy sposób na pokazanie, że każdy jest inny, każdy jest wyjątkowy i to jest ok 🙂

 

To nietuzinkowa i zdecydowanie pozycja warta poznania 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Format: 200 x 250

Tekst: Maria Sternicka – Urbanke

Ilustracje: Justyna Sokołowska

Liczba stron: 44

Rok wydania 2021

Wydawnictwo Dwie Siostry


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *