Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Terapia bajkami

Bajkoterapia to książka, która porusza wiele ważnych i trudnych zagadnień. Za pomocą ciekawych i mądrych bajek dla dzieci, przedstawia konkretne problemy, pomaga sobie z nimi poradzić i pokazuje jak się w danej sytuacji zachować.

 

Książka składa się z 14 historii, z którymi dzieci mogą się utożsamić.

 

Autorzy poruszyli takie tematy jak bezpieczeństwo, strach, zagubienie, inność, kłótnie rodziców, zazdrość o rodzeństwo, zagrożenia w wirtualnym świecie czy uzależnienie rodziców .

 

Każda bajka zawiera informację, kiedy powinniśmy daną historię przeczytać dziecku, informację, jak powinniśmy reagować, a także komentarz bajkoterapeudyczny i wskazówki, co jeszcze możemy zrobić, aby jak najlepiej pomóc dziecku.

 

Bajki mają różne przesłanie, różnych bohaterów i różne ,zastosowanie’, ale wszystkie są mądre i wartościowe.

 

W rozdziale o zagrożeniach w wirtualnym świecie poznamy Ninę, nieśmiałą dziewczynkę, która ‘prawdziwą’ przyjaciółkę poznała w internecie.

O wszystkim jej opowiadała, ze wszystkiego się jej zwierzała i praktycznie cały wolny czas spędzała przed komputerem.

Dopiero, gdy jej ‘przyjaciółka’ zaproponowała spotkanie w pobliskim lesie, nabrała podejrzeń i poprosiła o pomoc dorosłych.

 

W rozdziale o inności poznamy Rubinka , który leżał w szufladzie razem z koralikami.

Był bardzo samotny, ponieważ czuł się gorszy i brzydszy od swoich towarzyszy.

Bardzo chciał się z nim bawić, ale bał się, że go odtrącą, przez co całe dnie spędzał samotnie.

Wszystko zmieniło się, gdy do szuflady trafił Brylanto.

Uświadomił go, że nie jest gorszy, ale inny, że nie jest koralikiem, tylko kamieniem szlachetnym, i to bardzo wartościowym.

Wtedy także okazało się, że inne koraliki chciały się z nim zaprzyjaźnić, ale myślały, że on tego nie chce. 

 

 

 

Bajki zapewniają poczucie bezpieczeństwa, uczą otwartości, akceptacji, samodzielności i odpowiedzialności. Z każdej bajki dziecko coś wyniesie, chociaż oczywiście nie każdą musi poznać. 

 

To niezwykle ważna i potrzebna książka. Jedna z tych, które pomagają dzieciom, ale także dorosłym. Dzięki niej rodzice mogą lepiej zrozumieć swoje dziecko i okazać im odpowiednie wsparcie, aby były pewnymi siebie dziećmi, a później dorosłymi.

 

To książka pomocna i pouczająca, czyta się ją doskonale, bajki niosą pomoc każdemu dziecku i pomagają im się uporać z problemami i lękami.

 

To książka, którą warto mieć na półce.

 

Bardzo polecam 🙂

 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorzy: Artur Barciś, Grażyna Bąkiewicz, Ryszard Cebula, Katarzyna Dowbor, Cezary Harasimowicz, Katarzyna Klimowicz, Rafał Królikowski, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Dorota Suwalska, Agnieszka Tyszka, Janusz L. Wiśniewski, Grażyna Wolszczak

Ilustracje: Marcin Piwowarski

Liczba stron: 240

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo Nasza Księgarnia


2 thoughts on “Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

  1. Tej książki nie znam, ale korzystaliśmy z innych bajek terapeutycznych w kilku sytuacjach i zawsze pomagały córce 🙂 Myślę, że chciałabym mieć tą książkę w domu- lepiej mieć takie wsparcie, na wszelki wypadek, zawsze pod ręką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *