BZDURKI czyli bajki dla dzieci (i) innych

Bajki w ‘odświeżonej’ wersji

 

Czy wiecie, że za każdym razem, gdy ktoś czyta lub opowiada bajkę, jej bohaterzy przeżywają wszystko od nowa? To znaczy, że Kopciuszek znów zgubi pantofelek, Czerwony Kapturek drogę, a Śpiąca Królewna zasypia. I tak cały czas, raz za razem, miliony razy to samo.

Dlatego postacie bajkowe są zmęczone. Postanowiły się poskarżyć i tym sposobem autor dostał list, w którym proszą go o pomoc. A on podejmuje wyzwanie i piszę nowe bajki. Konkretnie 8 nowych bajek.

A co jest w tych nowych bajkach? Niby postacie takie jak w starych, księżniczki, smoki, zwierzęta. Niby są legendy i morały. A jednak to całkiem inne baki.

 

 

Bo na przykład w bajce o smokach, przeczytamy o bloku, w którym mieszkają same smoki, ale żaden z nich nie zjada księżniczek. Za to śpiewają, podskakują i studiują.

W bajce o księżniczce, ta owszem, wychodzi za mąż, ale wcześniej musi skończyć studia. A jej mężem został ten książę, którego pokochała.

Mamy też bajkę o Misiu Fryzurka, który nie mógł zasnąć, ponieważ ciągle mu ktoś lub coś przeszkadzało. Przeniósł się do miasta, ale tam wcale nie było lepiej.

Jest bajka o Dziadku Niejadku, który nudził się na emeryturze, więc otworzył szkołę językową dla zwierząt. Interes szedł świetnie, zwierzęta stały się poliglotami, ale zaczęły zapominać swojego języka.

 

 

Bajki są ciekawe, zabawne i przewrotne. Dużo w nich rymowanek, nawiązań do języka potocznego i popkultury. Każda bajka kończy się morałem.

Moim zdaniem są tu bajki lepsze i gorsze, tak samo z żartami 🙂

Niektóre wzmianki docenią tylko starsi czytelnicy, dzieci mogą zwyczajnie ich nie wyłapać lub nie zrozumieć.

Całość dobrze się czyta i w trakcie będzie na pewno dużo wybuchów śmiechu 🙂

Książka jest bardzo ładnie wydana i zilustrowana.

Podsumowując, książkę polecam, chociażby dla tych lepszych bajek i smaczków językowych 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Artur Andrus

Ilustracje: Daniel de Latour

Liczba stron: 112

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Nasza Księgarnia


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *