Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie

Cudowna interpretacja klasycznej baśni

Dziewczynka z zapałkami to baśń z przesłaniem, ale smutna i rozdzierająca serce. Gdy byłam młodsza, nie lubiłam jej czytać, ponieważ strasznie było mi szkoda głównej bohaterki. Dziś odbieram ją zupełnie inaczej, ale nadal budzi we mnie silne emocje.

 

Celestynka to książka piękna i wyjątkowa, a jej bohaterka jest… zapałką. I to nie pierwszą lepszą zapałką. Jest 3 zapałką z pudełka dziewczynki z Dziewczynki z zapałkami. Tą, która sprawiła, że uboga dziewczynka zobaczyła przepiękną choinkę w ostatnich chwilach życia.

Teraz tę historię poznajemy z jej perspektywy.

 

Książka jest w tekturowym opakowaniu, które przypomina pudełko zapałek. Gdy wysuniemy książkę, widzimy śpiące zapałki. Tylko jedna ma otwarte oczy i lekko się uśmiecha. To właśnie jest Celestynka.

Celestynka była wyjątkową zapałką, marzyła o świetlanej przyszłości, chciała być jak gwiazda filmowa i błyszczeć po wsze czasy. Chciała pomagać ludziom, oświetlić im drogę w mroku.

Gdy jej dwie koleżanki zostały wyjęte z pudełka, wiedziała, że za chwilę nastąpi jej wielka chwila. Po wyjęciu z pudełka zapałka zobaczyła biedną dziewczynkę. Celestynka rozbłysła dla niej najpiękniej jak potrafiła, tworząc piękną choinkę, która lśniła milionem gwiazdek, i która sprawiła dziewczynce ogromną radość. 

Po wypaleniu dołączyła do gwiazd na niebie.

 

Przecudowna książka.

To ciepła, urzekająca opowieść o chęci niesienia pomocy, o potrzebie uszczęśliwiania, o dobrych uczynkach, które, nawet gdy są małe, pomagają, opowiedziana w cudowny sposób.

Pokazuje, że nawet ktoś maleńki może mieć wielkie marzenia. Celestynka udowadnia nam, że warto marzyć, warto sięgać gwiazd.

 

Wszystko mnie w tej książce zachwyca: fabuła, ilustracje, wydanie.

 

Książka jest przepięknie wydana, twarda oprawa, cudowne ilustracje, tekturowe opakowanie.

 

To prawdziwa perełka wydawnicza, w cudownym, świątecznym klimacie.

 

Niesamowita. Wzruszająca i zachwycająca. Bardzo, bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor: Gaëlle Callac

Ilustracje: Marie Desbons

Liczba stron: 28

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Tekturka

 

 


1 thought on “Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *