Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Wydanie 2

Ważne nazwiska

Niedawno ukazało się nowe, kolorowe wydanie książki Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy więc to idealny moment, by ją przypomnieć (pierwsze wydanie było z 2017 roku i naprawdę nie wiem kiedy to zleciało).

 

Nowa wersja nie różni się treścią, ma jedynie trochę większy format i kolorową oprawę, o której już wspominałam 🙂

 

Narratorką książki jest Henryka Pustowójtówna – bohaterka Powstania Styczniowego, która ‘zapoznaje’ nas ze swoimi 17 koleżankami.

 

Każda z nich to odważna i dzielna kobieta, każda zapisała się na kartach historii, ale o niektórych mało kto słyszał.

Mamy historie Jadwigi Andegaweńskiej (Kobieta król), Elżbiety Drużbickiej (Rymopiska), Magdaleny Bendzisławskiej (Pierwsza kobieta chirurg) czy Marii Komornickiej (Poetki w męskim stroju).

Heńka przedstawia nam także koleżanki, które pewnie większość osób kojarzy, czyli Marię Skłodowską-Curie, Irenę Sendlerową, Barbarę Hulanicki, Simone Kossak czy Wandę Rutkiewicz.

To kobiety, które inspirują do podążania za swoimi marzeniami i pragnieniami, dla których nie istniało słowo ‘niemożliwe’.

 

 

Hańka opowiada o swoich koleżankach swobodnie i z humorem, używa języka potocznego, przez co książkę czyta się bardzo przyjemnie.

Dostajemy informacje o ich wadach i zaletach, o zabawnych wpadkach i przygodach, widzimy, że każda z nich była normalną kobietą, która swoją ciężką pracą i uporem osiągnęła sukces.

 

 

Dużym atutem książki są słowniczki najważniejszych zagadnień na końcu każdego rozdziału, które wyjaśniają trudniejsze pojęcia, ale także poszerzają wiedzę z danego tematu.

 

Wszystkie historie dopełniają piękne, teraz kolorowe, ilustracje Joanny Rusinek.

 

 

Damy, dziewuchy, dziewczyny to ciekawa i potrzebna pozycja na rynku. Poznajemy losy kobiet, które inspirują do działania, a także dostajemy sporą dawkę wiedzy historycznej podanej w bardzo przystępny sposób. Książkę czyta się jak powieść przygodową, a przy okazji można się sporo nauczyć.

Polecam serdecznie 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Format: 163×235

Autorka: Anna Dziewit-Meller

Ilustracje: Joanna Rusinek

Liczba stron: 212

Rok wydania: 2o2o

Wydawnictwo Znak

1 thought on “Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy. Wydanie 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *