Fajna Ferajna

Mali bohaterzy Powstania Warszawskiego

Fajna Ferajna to 8 historii, które wydarzyły się naprawdę. Ich bohaterami są osoby, które jako dzieci przeżyły Powstanie Warszawskie.

Autorka wysłuchała i spisała ich przeżycia, dzięki czemu poznajemy losy Mirka, Jagi, Jureczka, ‘Mikiego’, Kazimierza, Basi, ‘Hipka’ i Halusi, małych powstańców.

 

Jureczek był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem Armii Krajowej, pomagał powstańcom i mieszkańcom Warszawy, a później opiekował się mamą.  

‘Miki’ uciekł z bratem z getta warszawskiego. W dniu jego 13 urodzin wybuchło Powstanie, a oni od razu przyłączyli się do powstańców, gdzie jego bohaterem stał się Antek, odważny i wesoły warszawiak.

Jaga była łączniczką, ale także przyjaciółką dla wielu walczących. Podtrzymywała wszystkich na duchu nawet w najtrudniejszych momentach.

‘Hipek’ Powstanie spędził w kanałach, gdzie przeprowadzał bezpiecznie ludzi, obsługiwał także granatnik.

 

Współczesnym dzieciom często trudno uwierzyć w to, co się działo w czasie wojny. Ba, czasem nawet dorosłym. Żyjemy w czasach pokoju i nasze myśli zaprzątają zupełnie inne rzeczy. Ale to wszystko naprawdę się wydarzyło, ludzie naprawdę to przeżyli i nie możemy o tym zapominać.

Dlatego ta książka jest tak ważna.

 

Przedstawia losy dzieci podczas wojny, pokazuje Powstanie ich oczami.

Poznajemy 8 bohaterów – dzielnych, odważnych i przebojowych. Dzieci, które nie zawahały się, gdy trzeba było ruszyć z pomocą. Dzieci, które widziały i przeżyły coś koszmarnego, a jednak zachowały pogodę ducha.

Gdy czytam losy bohaterów, nie mogę wyjść z podziwu jak dzielni byli. Mam nadzieje, że już żadne pokolenie nie przeżyje czegoś podobnego, tymczasem nie zapomnijmy o tych, którzy walczyli za nasz kraj.

My, powstańcy, powoli odchodzimy, ale na szczęście dorastacie wy, którym chcemy opowiedzieć nasze historie.*

 

 

Historie są wzruszające, ale napisane językiem odpowiednim dla młodszych czytelników. Wszystkie trudniejsze słowa są wyjaśnione. Autorka nic nie ukrywa, przedstawia wszystko tak, jak widzieli to bohaterzy książki.

Książka jest bardzo ładnie i subtelnie zilustrowana, w środku mamy także prywatne zdjęcia powstańców.

To bardzo ważna i potrzebna książka, którą moim zdaniem powinno przeczytać każde dziecko. Zdecydowanie jedna z lepszych pozycji przedstawiających losy Małych Powstańców. W przystępny i mądry sposób zaznajamia dzieci z historią Polski i Powstaniem Warszawskim.

Bardzo polecam.

 

 

P.S. Na podstawie opowiadań powstał film dokumentalny Fajna Ferajna, więcej o nim przeczytacie na stronie www.fajnaferajna.pl

 

*Jerzy Grzelak, pseudonim ‘Pilot’, ale wszyscy wołali na niego ‘Jureczek’

 

 

 

Kategoria wiekowa: 9+

Autorka: Monika Kowaleczko – Szumowska

Ilustracje: Elżbieta Chojna

Liczba stron: 128

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo BIS

 


1 thought on “Fajna Ferajna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *