Klimatyczni

Zmiany

Dziś mam dla Was zachwycającą książkę. Zachwyca wydaniem, ilustracjami, treścią i przesłaniem. Jest naprawdę niesamowita. 

 

A o czym jest? O ludziach, którzy zmieniają świat na lepsze. Ale od początku 🙂

 

Gdy Basia i Witek narzekali na swój ciężki los (w ich domu zabrakło prądu) ich żółw, Tymoteusz, nie wytrzymał i przemówił 🙂

 

Okazało się, że zna historie, które pomogły dzieciom spojrzeć inaczej na wiele spraw.

Opowiedział im na przykład o Williamie Kamkwamba, czternastoletnim chłopcu z Malawi, który zbudował wiatrak o mocy dwunastu watów. Pomógł tym mieszkańcom jego wioski i wielu innym ludziom.

Poznali także XÓchitl Guadalupe Cruz LÓpez, ośmiolatkę, która skonstruowała podgrzewacz do wody na dachu własnego domu i Wangari Maathai, kobietę, która zapoczątkowała wielką akcję sadzenia drzew, znaną pod nazwą ‘Ruch Zielonego Pasa’.

Te i inne postacie z książki stały się inspiracją dla ludzi na całym świecie. Udowodnili, że każdy, nawet dziecko, może zmienić świat i pomóc wielu ludziom. 

 

 

 

Po każdym rozdziale znajdziemy porady, jak żyć bardziej ekologicznie, jak zatroszczyć się o powietrze, którym oddychamy, zbudować zabawki z upcyklingu i inne. 

 

To książka pełna informacji o świecie, w którym żyjemy.

Zwraca uwagę na problemy takie jak bieda, susza, karczowanie lasów, brak dostępu do ciepłej wody, czy zalegające śmieci, ale wszystko opisane jest lekko i ciekawie. 

 

Książka uczy, inspiruje i uwrażliwia. W bardzo pomysłowy sposób łączy w sobie komiks, książkę proekologiczną, poradnik i biografię. Jest pięknie wydana (brązowy papier robi niesamowite wrażenie) i pięknie zilustrowana.

 

Gratuluję autorkom i wydawnictwu, to wyjątkowa, ważna i potrzebna książka. Bardzo Wam ją polecam. 

 

P. S. Bardzo miły akcent znajdziemy na końcu książki, wydawnictwo w tajemnicy dodało opowieść o jeszcze jednej bohaterce, autorce książki, animatorce społecznej. 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorka: Olga Ślepowrońska

Ilustracje: Weronika Żurowska

Liczba stron: 144

Rok wydania 2020

Wydawnictwo Tekturka


1 thought on “Klimatyczni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *