Książki o duchach, czarownicach i potworach dla młodszych dzieci – zestawienie

‘Straszne’ książki

Przygotowałam zestaw 12  książek, w których występują duchy, czarownice i różne potwory. To zestawienie dla młodszych dzieci i książki nie są straszne, raczej zabawne i oswajające potwory 🙂

W sam raz na Halloween 🙂

 

Ignatek szuka przyjaciela

Ignatek zgubił ząb. Bał się, że teraz nie znajdzie przyjaciela. Jest w końcu małym szkieletem, któremu i bez tego było trudno się z kimś zaprzyjaźnić.  Aż tu nagle spotkał dziewczynkę, która zakopywała w ziemi swój ząb. Nie chciała mu go oddać, ponieważ bała się, że wtedy nie spełni się jej marzenie – nie znajdzie przyjaciela. Para spędziła razem dzień, dziewczynka pokazała Ignatkowi ważne dla niej miejsca, a on jej swoje. Po wspólnym dni Ignatek nie potrzebował już zęba.

Przecudna książka o przyjaźni. To opowieść piękna, mądra i wzruszająca, a całość jest przepięknie zilustrowana. Ilustracje są nawet ważniejsze niż słowa. Książka pięknie łączy dwa światy – kolorowy dziewczynki i mroczny Ignatka i pokazuje, że przyjaźń nie zna granic.

Bardzo polecam.

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor: Paweł Pawlak

Liczna stron: 40

Rok wydania: 2015

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Gustaw niestraszny duszek

Gustaw był wyjątkowym duszkiem. Miał inną niż wszystkie duszki poświatę – różową. Lubił zabawy z innymi duszkami, lekcje fruwania i historię duchów.

Nie lubił tylko lekcji z panem Głową. Nie potrafił tak krzyknąć ‘Buuuhahaaaa’, żeby inni się bali. Został za to odesłany do Opuszczonej Wieży. Nauczyciel był pewien, że tam Gustaw nauczy się wydobywać z siebie odpowiednie dźwięki. Ale w wieży duszek spotkał czarnego kotka Miauczusia, z którym szybko się zaprzyjaźnił. Stworzyli tam sobie przytulny dom, w którym Gustaw nie musiał nikogo straszyć.

A co było z innymi duchami? Bardzo chętnie odwiedzały Gustawa w wieży 🙂

 

To ciepła i sympatyczna historia o delikatnym duszku, który nie lubił straszyć. W tej historii mamy wątek inności i akceptacji. Książka pokazuje, że przyjaźń nie zna granic i każdy może być sobą.

Ma duży format, twardą okładkę i piękne, klimatyczne ilustracje.

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor:  Guido van Genechten

Tłumaczenie: Ryszard Turczyn

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo Adamada

 

Przepraszam, czy jesteś czarownicą?

Herbert był bardzo, bardzo czarnym kotem, przez co nie miał wielu przyjaciół. Wszyscy uważali, że przynosi pecha. Był samotny i często spędzał czas w bibliotece.

Pewnego razu, w jednej z książek przeczytał, że czarownice lubią czarne koty. Postanowił zatem znaleźć czarownicę. Zaczepił kilka osób, które przypominały czarownice opisane w książce, ale to byli zwykli ludzie.

Gdy stracił już nadzieję, wrócił do biblioteki, a tam, akurat, książki wypożyczały młode czarownice!

Co się stało z Herbertem? Znalazł swoją czarownicę? A może kilka? Koniecznie przeczytajcie 🙂

 

To ciepła książka o samotności i potrzebie posiadania kogoś bliskiego. Jest zabawna i pięknie zilustrowana.

 

Kategoria wiekowa: 3+

Autorka: Emily Horn

Ilustracje: Paweł Pawlak

Tłumaczenie: Marta Umińska

Liczba stron: 24

Rok wydania: 2003

Wydawnictwo Muchomor

 

Jak pokonać czarownice?

To książka jest pełna czarownic i sposobów, jak je pokonać 🙂

Z książki dowiemy się, że jeśli rozpoznamy czarownicę, wystarczy sypnąć jej trochę pieprzu w nos, jeśli otworzy złotą klatkę i poprosi, abyśmy do niej weszli, to musimy przepuścić ją przodem. Że warto powylewać im eliksiry, pozamieniać zaklęcia w księgach, a najlepiej, to czarownice w ropuchy.

 

To zabawna książka, z której poznamy wszystkie słabe strony czarownic. I zobaczymy, że nie musimy się ich bać, a nawet bardzo łatwo można je pokonać 🙂

Podczas czytania wybuchy śmiechu gwarantowane 🙂

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autorka: Catherine Leblanc

Ilustracje: Roland Garrigue

Tłumaczenie: Marta Toruńska

Liczba stron: 24

Rok wydania: 2014

Wydawnictwo Wilga, seria Strachy na lachy!

 

O duchu, który się bał

Pewnego dnia mama opowiada córce historię o domu, w którym w garderobie mieszkał kościotrup, na strychu wampiry, w piwnicy potwór, a pod łóżkiem duch. Ale to tylko historia, ponieważ

duchy, potwory i wampiry nie istnieją. Przecież wiesz!

Leżąca pod łóżkiem zjawa bardzo się oburzyła na te słowa. Chciała dać mamie nauczkę, schować jej pantofle i dzwonić strasznymi łańcuchami, ale w drodze na strych przestraszyła się wampirów. Ponieważ duchy boją się tylko wampirów. Za to wampiry kościotrupów, a Ci jednego znaleźli w garderobie. Kościotrup w zasadzie niczego się nie boi, oprócz potworów, a na jednego natknął się, idąc do piwnicy. Potwór sam w sobie jest straszny i to jego wszyscy się boją, ale jest coś, czego i on się boi – małych myszek, a na jedną trafił, śpiąc w piwnicy. I tak ‘cisi’ mieszkańcy domu całą noc przed sobą uciekali 🙂

 

To książka o nocnych lękach, oswaja dzieci z duchami i potworami, pokazuje, że nie ma się czego bać. Jest przy tym zabawna i przewrotna 🙂

 

Kategoria wiekowa: 3+

Autorka: Sanna Toringe

Ilustracje: Kristina Digman

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Liczba stron: 28

Rok wydania: 2010

Wydawnictwo Zakamarki

 

Panda i duchy

Zbliżało się Halloween. Trójka rodzeństwa przygotowywała kostiumy, kiedy odwiedził ich przyjaciel, panda Tafla, i obiecał, że na koniec tego dnia usłyszą historię o duchach.

Tafla zabrał ich do swojego domu, gdzie oznajmił, że narysuje im opowieść.

Była to historia dziewczynki Senjo i chłopca Ochu, którzy tak się lubili, że wszyscy byli pewni, że się pobiorą. I rzeczywiście, para się w sobie zakochała. Niestety zachorował tata dziewczynki i zaplanował jej ślub z zamożnym mężczyzną, który mógłby się zaopiekować rodziną.

Ochu nie mógł tego znieść i postanowił opuścić wioskę. Gdy odpływał, zobaczył, że Senjo biegnie za nim. Razem uciekli, wzięli ślub i mieli dwójkę dzieci, tęsknili jednak za rodziną i postanowili wrócić. Gdy dotarli do wioski, okazało się, że Senjo zachorowała w dniu odejścia Ochu i cały czas leżała w łóżku.

Jak się zakończyła ta historia? Koniecznie przeczytajcie. Zakończenie zdumiewa!

 

To czarodziejska, poetycka opowieść, która zostaje w pamięci na długo. To książka o tym, co jest prawdziwe. O to, kiedy jesteśmy sobą i czy zawsze zachowujemy się tak samo.

W książce mamy koan – pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć samemu. To rodzaj książki, po której mamy więcej pytań niż odpowiedzi, ale wciąż o niej myślimy.

Całość jest przepięknie zilustrowana przez autora.

To książka ważna i niesamowita, zdumiewa i zachwyca. Polecam

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Jon J. Muth

Tłumaczenie: Daria Kuczyńska – Szymala

Liczba stron: 40

Rok wydania: 2017

Wydawnictwo Debit

 

Śniegowy duch

W tej książce duszki bawią się na dworze. W pewnym momencie postanawiają ulepić śniegowego ducha. Okazuje się, że on żyje i bardzo chce jeździć na nartach z innymi duszkami. Teraz wszyscy razem pokonują kolejne trasy narciarskie.

Ale co będzie, gdy śniegowy duch uderzy w drzewo? 🙂

 

Śniegowy duch to prosta, ciepła i zabawna historia z duchami i zimą w roli głównej.

Każda rozkładówka składa się z dużej ilustracji i krótkiego tekstu. W książce występują głównie dwa kolory – czarny i biały i przypomina książki kontrastowe dla maluchów.

Książka ma twardą okładkę i dość mały format.

 

Kategoria wiekowa: 2+

Autor: Jacques Duquennoy

Tłumaczenie: Iwona Janczy

Liczba stron:  44

Rok wydania: 2012

Wydawnictwo Adamada

 

Kolacja z duchami

Duch Henio zaprosił wszystkich swoich przyjaciół na kolację. Podawał kolejne dania, a goście przybierali kolory i fakturę jedzonych potraw. Po zupie dyniowej byli pomarańczowi, po serze żółci i mieli dziury, a po niespodziance szefa kuchni stali się niewidzialni!

Później pomogli gospodarzowi wszystko pozmywać i wypili kawę, po której znów stali się widzialni, a mieli oczywiście kolor kawy 🙂

 

To pomysłowa i bardzo zabawna książka. Można się uśmiać, kiedy Heniowi taca z drinkami nie chce przejść przez ścianę, lub gdy zakłada zbroję 🙂

Bardzo sympatyczna i ciekawa książka. Jest świetnie zilustrowana. Polecam 🙂

 

Kategoria wiekowa: 3+

Autor: Jacques Duquennoy

Tłumaczenie: Iwona Janczy

Liczba stron:  50

Rok wydania: 2012

Wydawnictwo Adamada

 

Duszki, stworki i potworki

W tej książce znajdziemy 18 zabawnych historii o różnych duszkach, stworkach, potworkach i innych dziwadłach. Teksty są rymowane i zabawne.

Stachy w parku wróciły do domu, ponieważ nie miały kogo straszyć, Zapachowy Potworek wsadził nos w kaktus, Dziwadło boi się zwierciadła, a Paskuda zamierza zmienić się w Cudo 🙂

 

Książka oswaja lęki i pokazuje, że nie ma się czego bać. Jest urocza, sympatyczna i pięknie zilustrowana.

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autorka: Dorota Geller

Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2008

Wydawnictwo Wilga

Potrzebuję mojego potwora

Wieczorem Ignaś znalazł list od swojego ulubionego potwora spod łóżka. Grab wybrał się na ryby i teraz chłopiec musi zasnąć bez jego straszenia. Okazało się to niemożliwe, ponieważ on bardzo potrzebuje swojego potwora!

Zastukał kilka razy w podłogę w nadziei, że zjawi się potwór zastępczy. I tak się stało, przyszło aż 4 nowych potworów, ale żaden nie był odpowiednio straszny. Potwór Ignasia musi mieć ostre pazury i długi ogon, a te w ogóle nie były straszne. Jeden z nich miał pomalowane pazury, a inny (o zgrozo!) był potworzycą!

Ignaś w ogóle się ich nie bał, a przecież potwór musi przerażać. Jak zakończyła się ta historia?

Koniecznie sprawdźcie 🙂

 

To bardzo ważna książka. Pokazuje potwory jako coś, bez czego dziecko nie może zasnąć, coś, co jest mu potrzebne. Ta przewrotność sprawia, że potwory wywołują dużo mniejszy lęk.

Cała recenzja książki tu

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autorka: Amanda Noll

Ilustracje: Howard McWilliam

Tłumaczenie: Tomasz Panas

Wydawnictwo Czy-Tam

 

 

Czego tu się bać?

Bohaterem książki jest Pająk, który wiódł spokojne życie, aż do momentu, gdy pewnego dnia zaczął czytać Encyklopedię Zwierząt. Przeczytał w niej o wielu potworach i potworze najgorszym, czyli pająku. Zaczął się go strasznie bać.

Postanowił uciec jak najdalej od encyklopedii, żeby nie spotkać żadnego z opisanych w niej potworów. Po drodze spotkał motyla, który powiedział mu, że pająki w sumie nie są takie złe. Pokazał mu także jego odbicie w kałuży i wytłumaczył jakie życie prowadzą pająki.

Okazało się, że te straszne pająki po bliższym poznaniu wcale nie są takie straszne.

 

‚Czego się tu bać?’ to mądra i zabawna książka, która w uroczy sposób pokazuje nam, że nie powinniśmy się bać nieznanego, ale także, że taka emocja jak strach jest normalna, każdy, nawet takie małe stworzenia jak pająki, czegoś się boją.

Cała recenzja książki tu

 

Kategoria wiekowa: 3+

Autorka: Madlena Szeliga

Ilustracje: Paulina Daniluk

Liczba stron: 22

Wydawnictwo Gereon, seria Robale

 

Mały Duszek

Duszek mieszkał w zamku w Puchaczowie. Był nocnym duszkiem (czyli białym), który w dzień zawsze spał. Strasznie go to smuciło, ponieważ pragnął zobaczyć miasteczko w ciągu dnia. Pewnego razu to się udało! Duszek obudził się w południe i od razu zaczął zwiedzać miasto. Wywołał niemałe poruszenie. Wkrótce wszyscy mówili o Czarnym Nieznajomym, który grasuje po miasteczku. Dlaczego czarnym? Otóż zmienił się kolor duszka i stał się czarny.

Początkowo bardzo mu się to podobało, ale szybko zapragnął wrócić do dawnego trybu życia i znów stać się nocnym duszkiem.

Udało mu się? Koniecznie przeczytajcie 🙂

 

Mały duszek to zabawna i pełna zaskakujących zwrotów akcji książka. Jest ciekawa, wciągająca i ładnie zilustrowana. Jest podzielona na krótkie rozdziały. To urocza książka, idelana do czytania przed snem 🙂

Polecam 🙂

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Otfried Preussler

Ilustracje: F. J. Tripp

Tłumaczenie: Hanna i Andrzej Ożogowscy

Liczba stron: 120

Rok wydania: 2011

Wydawnictwo Bona

 

 

2 thoughts on “Książki o duchach, czarownicach i potworach dla młodszych dzieci – zestawienie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *