Lolek

Historia pewnego spotkania

Lolek to piesek, który mieszkał gdzieś w Białowieży (wtedy jeszcze nie był Lolkiem). Pewnego razu trafił do nowego domu, a właściwie do budy. Był trzymany na łańcuchu, cały czas bity i poniewierany. Gdy właściciel zaatakował go siekierą, pies zerwał się z łańcucha i uciekł.

Długo biegł przed siebie, a gdy nie miał już siły, doczołgał się na najbliższe podwórko i położył na trocinach. Było to podwórko mechanika i traf chciał, że akurat tego dnia autor wraz z żoną się do niego wybrali. Od razu go nakarmili i przyjeżdżali to robić przez kolejne dni. Piesek powoli się oswajał, nadal bał się ludzi, ale raz nawet dał się pogłaskać.

Gdy pewnego razu małżeństwo nie mogło go odwiedzić, postanowili go zabrać do swojego domu. Ponieważ Lolek (wtedy jeszcze nie miał tego imienia) nie pozwalał się do siebie zbliżyć, użyli podstępu, by go zwabić do samochodu. Pies był przerażony, samochód źle mu się kojarzył, a na miejscu szybko schował się w najdalszym kącie. Był przekonany, że ludzie go zdradzili i zaraz zrobią mu krzywdę.

Gdy tak się nie stało, powoli odzyskiwał wiarę w ludzi. Powoli się ze wszystkim oswajał i przyzwyczajał do nowego, bezpiecznego domu.

 

 

W książce mamy dwie narracje. Jedną z nich prowadzi autor, opowiada o spotkaniu z Lolkiem, jego strachu przed ludźmi i oswajaniu. Bo Lolek to prawdziwy pies, który pewnego dnia odnalazł autora, albo autor odnalazł jego. Nie wiadomo, ale na pewno złączył ich los.

Drugą narrację prowadzi Lolek, Wajrak napisał tę część na podstawie blizn na ciele pieska i obserwacji jego zachowania. Dziś to szczęśliwy psiak, ale w przeszłości na pewno spotkało go dużo złego z rąk ludzi.

 

 

To niesamowita książka, piękna, mądra, ale także ogromnie wzruszająca. Historia Lolka, choć zakończona szczęśliwie, na początku bardzo smuci. A zachowanie ludzi złości i przeraża.

Ta historia jest ciekawa, poruszająca i zostaje z nami na długo.

Jest też przepięknie zilustrowana.

To bardzo ważna książka, takie trzeba czytać. Uwrażliwia i uczy szacunku do zwierząt.

Bardzo Wam ją polecam.

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Adam Wajrak

Ilustracje: Mariusz Andryszczyk

Liczba stron: 100

Rok wydania: 2017

Wydawnictwo Agora


3 thoughts on “Lolek

  1. Pingback: Tarmosia -
  2. Pingback: Bercia i Orson -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *