Maluch poznaje: Moje ciało / Ja i moja rodzina

Coś dla najmłodszych

Maluch poznaje to nowa seria w wydawnictwie Zielona Sowa. Niedawno dostaliśmy dwa pierwsze tytuły, o ciele człowieka i rodzinie. 

 

Książki mają wygodny format, ładne ilustracje i są przygotowane z myślą o młodszych przedszkolakach.

 

MALUCH POZNAJE. MOJE CIAŁO

To jest bardzo dobra książka o ciele człowieka dla młodszych dzieci. Porusza wiele tematów, ale wszystko jest przedstawione przystępnie i mądrze.

Dzieci poznają z niej podstawowe części ciała, zmysły czy funkcje mózgu, ale też dowiedzą się, co potrafią nasze dłonie, po co nam włosy na głowie, jak oddychamy czy dlaczego chce nam się kupę i siku. Jest też poruszony temat snu, dbania o zdrowie czy higienę. I wiele więcej!

Podoba mi się rozwinięcie ważnych tematów, gdy na przykład czytamy o oczach, to dowiemy się też, jak je chronić, a jak o zębach, to poznamy odpowiednią technikę ich mycia.

Książka ma duże i wyraźne ilustracje i odpowiednią ilość informacji na stronie, dzięki czemu nie jest się przytłoczonym ilością danych. 

Bardzo mi się ta książka podoba i serdecznie Wam ją polecam 🙂

 

MALUCH POZNAJE. JA I MOJA RODZINA

Z tej książki dzieci dowiedzą się, co to jest rodzina, po co nam rodzina, kim jest dziadek, wujek, czy rodzeństwo.

Zobaczą, jak można spędzać czas z dziadkiem, a jak z bratem, dowiedzą się, gdzie rodziny mogą mieszkać, jak mogą spędzać wakacje i jakie mają obowiązki różni członkowie rodziny. Jest tu też trochę o emocjach i zmianach, jakie mogą czekać rodzinę.

Rodzina w tej książce została pokazana mocno tradycyjnie. Na większości ilustracji widzimy mamę, tatę i dziecko/ dzieci. Nie ma nawet słowa o rodzinach tęczowych albo patchworkowych.

Wspólny czas z różnymi członkami rodziny też jest pokazany mocno stereotypowo (z dziadkiem można majsterkować, spacerować, słuchać jego opowieści albo bawić się w wyścigi, a z babcią gotować i piec, bawić się, organizować pokazy mody albo oglądać zdjęcia. I tak szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, co mają na celu takie wyliczenia). 

Ta część mnie rozczarowała, spodziewałam się po niej czegoś więcej, a nie wnosi wiele nowego. 

Kategoria wiekowa: 3+

Format: 225 x 235

Tekst: Rita Dudkowska

Ilustracje: Julia Nikodem

Liczba stron: 48

Rok wydania 2022

Wydawnictwo Zielona Sowa

1 thought on “Maluch poznaje: Moje ciało / Ja i moja rodzina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *