Mały Miliarder

Czego nie można kupić?

Józek Burak mieszka w ogromnym domu i ma wszystko, o czym tylko zamarzy. Jego tata zarobił fortunę na wynalezieniu nawilżonego papieru toaletowego, który nazwał Zadkobłysk. Teraz mają tak dużo pieniędzy, że nie są w stanie ich wydać. Kupują więc wszystko to, co ich zdaniem mają bogacze, łącznie z rekinem pływającym w akwarium i torem wyścigowym, oczywiście z bolidem Formuły 1. Tata Józka uważa, że skoro są bogaci, to powinni żyć jak bogacze i na przykład jeść kawior, nawet jeśli za nim nie przepadają.

Wydawałoby się, że to życie idealne, ale nic bardziej mylnego. Józek na urodziny dostaje dwa miliony funtów, a tata więcej czasu spędza z kolejnymi młodymi dziewczynami niż z nim. W absurdalnie drogiej szkole, do której chodzi, także nie ma łatwo. Inni uczniowie go wyśmiewają i z niego szydzą.

Józek jest więc bajecznie bogaty, ale samotny i nie ma kolegów.

Dlatego na urodziny zażyczył sobie (oczywiście oprócz tych dwóch milionów funtów), pójście do normalnej szkoły, z normalnymi dzieciakami. Postanowił nikomu nie mówić o swoim bogactwie, żeby koledzy polubili go za to, jaki jest, a nie za to, że ma pieniądze.

Już pierwszego dnia poznał Boba, chłopca, z którym szybko się zaprzyjaźnił. Niestety przekupił parę opryszków, którzy mu dokuczali i Bob przestał z nim rozmawiać. Ukrycie bogactwa też mu nie wyszło, ponieważ tata przywiózł mu pracę domową helikopterem.

Nic nie trwa wiecznie, także biznes taty Józka. Jednak okazało się to dla nich wybawieniem. Dopiero wtedy zrozumieli, co jest w życiu ważne.

 

Jeśli jeszcze nie znacie książek Davida Walliams’a to gorąco Was zachęcam do sięgnięcia po nie.

Autor ma specyficzne poczucie humoru, które spodoba się każdemu dziecku (dorosłym też, chociaż często dostają od niego pstryczka w nos 😉 ). Bardzo dobrze rozumie dzieci, wie,co lubią i o czym rozmawiają między sobą, co pokazują jego książki (np. najsłynniejsze powiedzonka nauczycieli, przezwiska i brzydkie słowa – wszystko śmiesznie i z dystansem).

Jego książki są bardzo zabawne i bardzo dobrze się je czyta, każda porusza jakiś ważny temat i czegoś uczy.

Mały Milioner pokazuje nam, że za pieniądze nie kupimy miłości i przyjaźni. Z ich pomocą nie załatwimy także wszystkich spraw. Józek i jego tata na własnej skórze musieli się przekonać, że pieniądze szczęście nie dają, tylko dużo niepotrzebnych rzeczy 🙂

Ta książka pokazuje dorosłym, że nawet najlepsze prezenty nie zastąpią dziecku czasu spędzonego z rodziną, a także, że czasem zamiast wykwintnego kawioru wystarczy zapiekanka.

Zabawna, mądra i wartościowa książka, którą bardzo polecam. Na pewno pokocha ją każde dziecko 🙂

 

P.S. W tej książce nawet podziękowania autorka są zabawne, koniecznie przeczytajcie 🙂

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: David Walliams

Ilustracje: Tony Ross

Tłumaczenie: Karolina Zaremba

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Mała Kurka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *