Na roześmianym niebie

Nie bójmy się marzyć

Nashiville mieszkał na najwyższym wzgórzu w maleńkiej miejscowości Gęsia Skórka.

Jego dom stał wśród gałęzi wielkiego pekanowca. Mieszkał w nim z młodszą siostrą Biedronką i rodzicami. Gęsia Skórka to jedna z tych wiosek gdzie wszystko jest normalne i poukładane, trawniki są równo przystrzyżone, dzieci wyglądają jak klony, a mieszkańcy są zadowoleni ze swojej normalności. Jedynym odstępstwem od normy jest Nashvill – pół chłopiec, pół ptak.

Rodzice znaleźli go gdy wypadł z gniazda, wyglądał jak normalne dziecko, jedynie zamiast włosów miał pióra, a zamiast ust i nosa dziób. Mieszkańcy wioski uważali go za dziwadło – chłopiec był niezwykły, a oni byli dumni ze swojej zwyczajności.

 

Chłopiec dorastał w kochającej rodzinie, jednak wśród wciąż ludzi czuł się obco. Cały czas marzył o lataniu, ale kto z nas o tym nie marzył?

Chłopiec jednak, w przeciwieństwie do innych miał wszystkie cechy ptaka oprócz jednej – nie miał skrzydeł, a jedynie ich zarys. Cały czas miał nadzieję, że mu wyrosną, a póki co najlepiej czuł się na drzewach i w towarzystwie innych ptaków.

 

Skończyły się wakacje i Nashvill poszedł do gimnazjum, gdzie bardzo źle się czuł, wszyscy byli nowi więc musieli się na nowo z nim 'oswoić’.

Próbował się dopasować, ale i tak często słyszał docinki i był nazywany dziwadłem. Pewnego dnia postanowił zbudować sobie skrzydła. Długo pracował nad pierwszym modelem, a gdy skończył skrzydła były idealne. I udało się! Chłopiec poleciał! W pewnym momencie jednak skrzydła pękły, a chłopiec zaczął spadać.

Podczas upadku czuł tylko ogromną wdzięczność. Wdzięczność za swoją inność i za to kim był. Zrozumiał, że to dar, a nie przekleństwo. Spadł? A może coś innego go spotkało? Koniecznie sprawdźcie 🙂

 

 

Na roześmianym niebie to piękna, magiczna historia.

Uświadamia, że wszystko jest możliwe. W mądry i baśniowy sposób opowiada o dorastaniu i szukaniu swojego miejsca.

Pokazuje, że możemy i powinniśmy marzyć, że wszystko może się zdarzyć, nawet coś zupełnie nieprawdopodobnego. To także opowieść o inności, wykluczeniu i ogromnej odwadze.

Pokazuje, że nie powinniśmy się ukrywać w domu, każdy ma w sobie dość siły aby wyjść na zewnątrz i zmierzyć się z rzeczywistością. Nashvill swoim zachowaniem zainspirował innego chłopca -Finnes kupił spodenki, w których wcześniej nie chodził ponieważ miał brzydkie plamy na nogach, to pokazuje, że swoim zachowaniem możemy pomóc innym.

Książka zwraca także uwagę na to, jak ważni są najbliżsi, chłopiec miał całkowite wsparcie w rodzinie, był akceptowany i kochany. Cały czasu podświadomie przeczuwali, że kiedyś ich zostawi, ale rozumieli, że to jest dla niego najważniejsze.

 

To mądra, wzruszająca i bardzo optymistyczna opowieść.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Michelle Coevas

Ilustracje: Julie Morstad

Tłumaczenie: Anna Nowak

Liczba stron: 176

Wydawnictwo Nasza Księgarnia 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *