Różowa czapeczka

Przyszłość jest kobietą!

‘Na początku nie było czapeczki. A potem… już była’ – tak zaczyna się historia tej wyjątkowej czapeczki i zarazem bohaterki książki.

Śledzimy jej losy już od momentu powstania, gdy pewna starsza pani zrobiła ją na drutach.

Czapeczka wiele razy zmieniała właściciela i miała wiele zastosowań. W końcu dziewczynka założyła ją na Marsz Kobiet – wtedy stała się Symbolem. I to nie byle jakim symbolem bo Symbolem walki o Prawa Kobiet.

 

To bardzo ważna i potrzebna książka, upamiętnia Marsze Kobiet z 2017 roku, kiedy to 5 milionów ludzi na całym świecie wyszło na ulicę, w pokojowej demonstracji pod hasłem:  prawa kobiet są prawami człowieka.

Dla Polaków i Polek ta książka ma szczególne znaczenie, upamiętnia nie tylko marsz z 21 stycznia 2017 roku, ale także ten z 3 października 2016 roku, gdy na ulicach całej Polski manifestowało kilkadziesiąt tysięcy ludzi w czarnych strojach i pod czarnymi parasolkami.

 

 

Bardzo dobrze, że ta książka powstała. Przybliża dzieciom te wydarzenia, ale także zwraca uwagę na problem dyskryminacji kobiet.

Robi to jednak dopiero na ostatnich stronach, wcześniej ‘wciągając’ dziecko w przygody czapeczki i wzbudzając ich zainteresowanie.

Po lekturze młody czytelnik na pewno będzie miało sporo pytań 🙂

 

Czapeczka jest tu tylko symbolem, a jej historia jest urocza i wciągająca.

Dziecko podąża za nią i jej przygodami, widzi, że jeden przedmiot daje wiele możliwości i tylko od nas zależy jak go wykorzystamy.

To piękna, metaforyczna opowieść, która pomoże rozpocząć rozmowę z dziećmi na temat praw człowieka, ale także możliwości jakie mają we współczesnym świecie.

 

Książka jest przepięknie wydana, wszystkie ilustracje są czarno- białe, jedynie tytułowa czapeczka jest różowa.

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorka: Andrew Joyner

Ilustracje: Andrew Joyner

Tłumaczenie: Adrianna Zabrzewska

Liczba stron: 32

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *