Kim oni są, ci muzułmanie?

Książka dla dzieci, którą powinni przeczytać także dorośli 🙂

‘Kim oni są, ci muzułmanie?’ to książka o historii, tradycji i kulturze Islamu. Autorka (z wykształcenia arabistka) przystępnym i zrozumiałym dla dzieci językiem omawia najważniejsze założenia religii, obala stereotypy i serwuje garść ciekawostek o muzułmanach.

 

Z książki poznamy historię Islamu, ale też dowiemy się na przykład: co się robi w meczecie, czemu muzułmanie poszczą przez miesiąc, gdzie pielgrzymują, ile mogą mieć żon, czemu muzułmanki noszą turbany, czemu kąpią się w sukience i wiele innych ciekawych rzeczy.

Książka składa się z 17 krótkich rozdziałów poruszających wiele tematów. Dużą wartością książki są także informacje o języku arabskim i arabskich wynalazkach, z których korzystamy do dziś, takich jak szczoteczka do zębów.

Autorka nie bała się poruszyć trudnych tematów takich jak terroryzm (rozdział : Czy oni chcą nas zabić? O dżihadystach i dżihadzie), w książce poznamy także dzielną Maalalę, i polskich Tatarów.

 

Książka jest napisana z ogromnym wyczuciem i zrozumieniem dla kultury i religii muzułmańskiej. Już na samym początku czytamy:

“O wyznawcach żadnej religii nie można powiedzieć, że są dobrzy ani że są źli. Religie nie są ani dobre, ani złe. To konkretny człowiek jest dobry albo zły. Jego interpretacja każdej religii może sprawić, że stanie się jeszcze lepszy lub jeszcze gorszy.”

 

Autorka zwraca uwagę na różne interpretacje Koranu, a co za tym idzie, różne podejścia do wyznawania tej religii. Przestrzega przed traktowaniem wszystkich muzułmanów jak terrorystów i przyjrzenie się drugiej, ludzkiej stronie Islamu.

“Muzułmanie mówią, że islam jest bardzo ludzki. Bywa i piękny, i straszny- tak jak człowiek. Może mieć twarz dzielnej Maalali, może też wyglądać jak talib z karabinem w ręku.”

 

Książka zachęca do poznawania innych kultury, nie tylko muzułmańskiej, przecież nasz Świat jest piękny właśnie przez tę różnorodność!

 

To bardzo ważna książka, porusza bardzo ‘modny’ ostatnio temat, ciekawie i wyczerpująco (jak na książkę dla dzieci) nam go objaśnia.

Książka poszerza horyzonty, pomaga poznać to co nieznane (a czego często się boimy) i zrozumieć. Bardzo ważne jest, abyśmy nie powtarzali utartych stereotypów i tego samego uczuli nasze dzieci.

Przez stereotypy i uprzedzenia rodzi się wrogość, a wtedy już bardzo blisko do krzywdzenia niewinnych osób. Polecam zdecydowanie nie tylko dzieciom! 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorka: Zuzanna Pol

Ilustracje: Zosia Dzierżawska

Wydawnictwo Czarna Owca

 

2 thoughts on “Kim oni są, ci muzułmanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *