Nie strach się bać

Lęki i zmartwienia

Nie wiem jak Wy, ale ja się boję wielu rzeczy, wysokość, szybkość, szklane podłogi, małe zwierzęta to tylko początek. Wiem, że mój lęk często jest bezpodstawny, wiem jak sobie z nim ‘radzić’, a jednak i tak nie przejdę po przezroczystym moście, a jeśli to zrobię, to będzie to dla mnie wielkie i niemiłe przeżycie  🙂

 

Bardzo nie chcę tych moich lęków przekazać synowi, dlatego cieszę się, że trafiłam na tę książkę i żałuję, że nie mieli jej moi rodzice.

 

Autor wyjaśnia co robić, gdy dziecko się czegoś boi, jak reagować, jakich słów używać i jak się zachowywać. Pomaga oswoić lęki i zmartwienia. A tych nie unikniemy.

U mojego syna już zauważam lęk przed ciemnością, a jest jeszcze malutki. 

 

Cohen przedstawia wiele prawdziwych sytuacji, które obrazują nam, co się może stać, gdy źle zareagujemy lub nie zajmiemy się daną sytuacją odpowiednio szybko. Tłumaczy jak działa ‘System bezpieczeństwa’ każdego dziecka i, że każdy lęk jest uzasadniony. Podpowiada jak pomóc dziecku tak, by czuło się wysłuchane i zrozumiane. 

Pomaga nawiązać z dzieckiem więź pełną bliskości i empatii, taką, w której dziecko będzie się czuło bezpieczne i akceptowane i nie będzie się bało powiedzieć, że się czegoś boi. 

 

W książce znajdziemy wiele sposobów na rozładowanie napięcia w stresujących dla dziecka momentach.

I przede wszystkim, jak radzić sobie z własnymi obawami i zachować spokój.

 

To bardzo ważna książka, moim zdaniem obowiązkowa. Pomoże nam lepiej zrozumieć dziecko i być lepszym rodzicem.

 

Bardzo polecam.

 

 

 

 

Autor: Lawrence J. Cohen

Tłumaczenie: Anna Rogozińska

Liczba stron: 304

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Mamania


1 thought on “Nie strach się bać

  1. Zapisuję tytuł – muszę ją kupić. Lęki u dziecka towarzyszą nam już dłuższy czas… przepracowujemy je, “oswajamy”, ale one i tak, co jakiś czas się oddzywają. Może ta książka pozwoli nam na ten temat spojrzeć jeszcze bardziej z boku. Nie jest miło patrzeć, jak strach paraliżuje dziecko.. i to strach, z wydawać by się mogło, całkiem błahego powodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *