Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt

Jaki powinien być idealny przyjaciel?

Homer był wyjątkowym kotem (przynajmniej według niego). Gdy raz wrócił do domu i nie znalazł posprzątanej kuwety i jedzenia w misce, uznał, że jest źle traktowany i postanowił znaleźć sobie lepszych przyjaciół niż Ci dotychczasowi 🙂

Podczas wędrówki poznał wiele rodzajów przyjaciół. Próbował znaleźć idealnego dla siebie, ale nie było to łatwe.

Przyjaciel na dobre i złe byłby dobry, ale on lubi chodzić swoimi ścieżkami. To pasuje bardziej do storczyka i grzyba, którzy wzajemnie sobie pomagają. Najpierw storczyk potrzebuje grzyba, żeby wykiełkować, a później daje grzybowi związki organiczne.

Idealny przyjaciel byłby.. idealny, ale wszystkie pary są już zajęte, tak jak na przykład wiewiórka i orzechy. Wiewiórka żywi się orzechami, a zakopując je w ziemi, rozprzestrzenia ich nasiona.

Najgorzej byłoby mieć fałszywego przyjaciela, takiego jak na przykład żabnica, która wabi specjalnym święcącym wyrostkiem rybę, którą w ten sposób łapie w pułapkę.

To przyjaciel z sąsiedztwa może być idealnym rozwiązaniem dla Homera, tak jak na przykład mrówka i akacja. Roślina daje schronienie i pożywienie mrówkom, a te w zamian o nią dbają.

Jakiego przyjaciela wybrał Homer? Musicie sprawdzić 🙂

Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt to pięknie zilustrowana książka o czymś bardzo ważnym, czyli o przyjaźni. W środku poznamy różne relacje pomiędzy zwierzętami i zobaczymy, że znalezienie odpowiedniego przyjaciela wcale nie jest takie łatwe, także dla zwierząt 🙂

Książka zawiera 9 typów przyjaciół i opisuje wiele par pasujących do każdego z nich. Każda rozkładówka to piękne ilustracje i garść ciekawej wiedzy.

Książka ma duży format i kartonowe strony, przypomina te z serii ‘Rok w ..’, ale moim zdaniem dedykowana jest starszym dzieciom, niektóre zdania mogą być dla dzieci za trudne i pewnie będą wymagały wytłumaczenia.

Na końcu książki jest też test ‘Jakim przyjacielem jesteś?’.

To piękna i wartościowa pozycja, polecam 🙂

Kategoria wiekowa: 4 – 5+ 

Autorka: Emilia Dziubak

Liczba stron: 28

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *