Nasi wrogowie
Ostatnio ukazało się wiele książek proekologicznych, w tym wiele świetnych. Prawdziwe potwory to zdecydowanie jedna z ciekawszych 🙂
Tak jak zdradza tytuł, książka opisuje potwory zagrażające Planecie. I jest ich tam aż 22!
Nessie Kwasolubna ukrywa się w głębinach morskich, żywi się dwutlenkiem węgla, zakwaszając wodę i pogarszając życie morskich stworzeń.
Miastozaur jest przebiegły i ukrywa się pod postacią budynków, parków czy placów. Jest z betonu, więc wytrzymały, ale boi się zrównoważonego planowania miast i gęstej zabudowy.
Tłuscioch ściekowy żywi się wszystkim, co spłukujemy w toalecie lub wylewamy do zlewu. Na chwilę można go pokonać szpadlami i wężami wysokociśnieniowymi.
Golem elektrolub to potwór składający się z elektronicznych gadżetów, z których wyciekają metale ciężkie i zatruwają środowisko.
Wielka stopa to bardzo niszczycielskie stworzenie i jedno z najgroźniejszych, czyli ludzie.
Jest jeszcze Lewiatan naftowy, Dewastator glebowy, Owadobójca olbrzymi, Smagozaur Smrodliwy, Haniebny Hałasiciel i wielu innych, wszystkie groźne i ciężkie do pokonania.
Każdy potwór ma swoją kartę, w której znajdziemy jego wizerunek, nazwę, datę odkrycia, miejsce bytowania, skalę problemu i inne informacje o nim, w tym najważniejsze, czyli opis tego, co dodaje mu siły i co go osłabia.
Te dane mamy oznaczone odpowiednim rysunkami, które możemy sprawdzić na specjalnym skrzydełku.
Na końcu książki znajdziemy słowniczek, w którym mamy takie pojęcia jak kryzys klimatyczny, recycling, zero waste, zakwaszanie oceanów czy mikroplastik.
Prawdziwe potwory zagrażające naszej planecie to wartościowa i bardzo pomysłowa książka.
Jest świetnie wydana i zilustrowana, ale przede wszystkim bardzo kreatywnie podchodzi do tematu.
Opisuje ciekawe zagadnienia, nawet te mniej oczywiste i popularne, w genialny sposób. Czytelnik może wczuć się w rolę superbohatera ratującego planetę i walczącego z groźnym wrogiem.
Potwory mają ciekawe nazwy i opisy. Książka przedstawia problemy zagrażające Ziemi w sposób, który na pewno zainteresuje dzieci.
Jest ważna, potrzebna i uświadamiająca.
To jedna z pozycji, które warto mieć w domu.
Polecam serdecznie 🙂
Kategoria wiekowa: 6+
Autorka: Marie G. Rohde
Tłumaczenie: Dorota Goc
Liczba stron: 56
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo Esteri
Tą książkę muszę przeczytać dzieciom. Kolejna super książka proekologiczna 🙂