Rasizm i tolerancja. NIE!

Kiedy powiedzieć ‘Nie!’?

Pamiętacie Zły dotyk. Nie!? To jedna z najważniejszych książek na moim blogu. Niedawno ukazała się kolejna książka w serii, również dotyczy trudnych i ważnych tematów i również jest bardzo potrzebna.

 

Rasizm i nietolerancja to ważne tematy i trzeba do nich bardzo mądrze i z wyczuciem podejść w książkach dla dzieci. Ta to robi.

 

Pokazuje dzieciom, że każdy z nas jest inny i niepowtarzalny, różnimy się wieloma cechami i to jest piękne. Świat pełen takich samych ludzi byłby koszmarny.

Ale ludzie rożnie reagują na różnice. Jedni są zaciekawieni, a inni stają się agresywni.

 

W książce znajdziemy sześć sytuacji, w których może znaleźć się dziecko i podpowiedzi, jak powinno zareagować.

Może się na przykład zdziwić, że nie rozumie kogoś mówiącego w innym języku. Wtedy warto na przykład nauczyć się kilku słów w danym języku, by móc się porozumieć i poznać inną kulturę.

Może się spotkać z ignorancją dorosłych, którzy na przykład za wszystko złe obwiniają cudzoziemców. Wtedy powinien stawiać pytania, czytać, pytać ludzi, którzy się na tym znają. I przede wszystkim, nie powtarzać utartych opinii.

Może być świadkiem nienawiści, gdy na przykład ktoś dręczy kogoś o innym kolorze skóry. Wtedy powinni powiedzieć o tym komuś dorosłemu.

Książka tłumaczy także, czym jest rasizm, jak wygląda zachowanie rasistowskie i uczy, że każdy ma prawo do szacunku.

 

 

 

To ważna, wartościowa i potrzebna książka. Uczy bycia tolerancyjnym i uwrażliwia. Pokazuje, że warto być otwartym i ciekawym świata.

Przykłady podane w książce są bardzo dobrze dobrane, to sytuacje, które mogą spotkać dziecko każdego dnia. Treść jest przedstawiona jasno i zrozumiale. 

Całość bardzo mi się podoba.

Książka uczy akceptacji drugiego człowieka, moim zdaniem to obowiązkowa książka w każdej biblioteczce i bardzo ją Wam polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorka: Florence Dutheil

Ilustracje: Henri Feller

Tłumaczenie: Joanna Woyciechowska

Liczba stron: 40

Rok wydania: 2020

Wydawnictwo Muchomor


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *