Trudne relacje
Pokazywałam Wam już świetną książkę doktor Catherine Dolto o emocjach (Emocje. Niby nic, a jednak…). Jej metoda pomaga dzieciom zrozumieć siebie.
Jej druga książka dotyczy relacji i została podzielona na cztery części.
Pierwsza dotyczy przedszkola.
Narratorem tu są dzieci, które opisują swój dzień.
Wyjaśniają, że pójście do przedszkola to ważny moment w ich życiu i, że wiążą się z nim różne emocje. Opowiadają, co tam robią, czego się w nim uczą i na przykład, jak trudno jest zachować ciszę podczas leżakowania 🙂
Druga część dotyczy stołówki i zachowania na niej.
Dzieci opowiadają, że czasem posiłek im nie smakuje, ale lubią próbować nowe smaki.
Uczą się tam, by nie wyrzucać żywności, do czego służą serwetki, że jeść trzeba kulturalnie, a panie, które podają posiłki czasem na nich burczą, ponieważ chcą, żeby byli grzeczni.
Dwie pierwsze części przygotowują dzieci do pójścia do przedszkola, ale to też trochę taki zbiór zasad, jak się tam zachowywać: ‘Podczas posiłku staramy się nie pobrudzić ubrań, a kiedy odchodzimy od stołu, sprzątamy swoje miejsce, żeby zostawić je w czystości’.
Mam wrażenie, że tekst jest przez to trochę ‘sztywny’ i moralizatorski.
Następne części dotyczą przyjaciół o różnych kolorach skóry i rodzeństwa. I te dwie części bardzo mi się podobają.
Pierwsza pokazuje, że każdy z nas ma inny kolor skóry, ale każda jest tak samo ważna.
Bardzo podoba mi się tu szczególnie jedno zdanie: ‘Mieć przyjaciół pochodzących ze wszystkich kontynentów to ogromny dar losu.’ To piękny, uczący szacunku i tolerancji fragment.
W części Rodzeństwo dzieci poznają różne relacje łączące członków rodziny i przyjaciół, dowiedzą się, że można być zazdrosnym o rodzeństwo, można go nawet nie lubić, ale częściej się ich naśladuje i chroni.
To książka pomagająca dzieciom zrozumieć relacje łączące je z rodzeństwem, dziećmi w przedszkolu i pracownikami przedszkola.
Przyda się szczególnie tym, które zaczynają przygodę z przedszkolem. Z książki dowiedzą się co je tam ‘czeka’. To pozycja, która pomoże im zrozumieć i oswoić to nowe doświadczenie.
Relacje to zwięźle i prosto napisana książka. Jest ważna i bardzo potrzebna, relacje to trudny temat i trochę pomijany w literaturze dla dzieci.
Autorka opisała wiele ważnych sytuacji, które pomogą dzieciom odnaleźć swoje miejsce w grupie i w rodzinie.
To także wartościowy poradnik dla rodziców, pozwoli im lepiej zrozumieć dzieci, by móc je odpowiednio wspierać.
Informacje o książce
https://emotikon.wydawnictwoznak.pl/doltorelacje
Filmik na YT:
https://www.youtube.com/watch?
Kategoria wiekowa: 3+
Autorzy: Dr Catherine Dolto, Collie Faure – Poiree
Tłumaczenie: Agnieszka Abemonti – Świrniak
Liczba stron: 112
Rok wydania: 2020
Wydawnictwo Znak
Muszę intensywnie pomyśleć o kupnie tej książki 🙂
Po pierwsze dzieci czeka powrót do przedszkola/szkoły po bardzo długiej przerwie – dobrze będzie poczytać o emocjach, które targają dziećmi w takim monencie, a przy okazji porozmawiać na ten temat.
Po drugie część tej książki dotycząca rodzeństwa, niedługo nam się przyda, bo liczę się z tym, że w domu wraz z pojawieniem się nowego domownika, pojawiają się zarówno piękne, jak i te trudne emocje.
A zdanie z części o różnorodności, które zacytowałaś, zaczarowało mnie ❤️ Nigdy nie pomyślałam o tym w ten sposób, ale to jedno zdanie jest po prostu cudowne i zarazem bardzo prawdziwe 🙂
Ilustracje nie są brzydkie, ale nie są również takie, jakie bardzo lubię 😉
To książka dla Was! 🙂
U mnie podobnie z ilustracjami 🙂
A co do tego zdania o różnorodności to się zgadzam, idealnie ujęte.