Rok z Linneą

Kreatywny rok z Linneą

Rok z Linneą to jedna z tych książek, która będzie nam towarzyszyć przez cały rok i nawet przez chwilę nam się nie znudzi.

Wręcz przeciwnie! Każdy miesiąc to kolejna dawka ciekawych informacji, ale i kolejne wyzwania.

 

Linnea to pomysłowa i zaradna dziewczynka mieszkająca w Sztokholmie. Opowiada nam co się u niej wydarzyło przez ostatnie 12 miesięcy. A ma o czym opowiadać!

 

Każdy miesiąc Linnei to dla nas skarbnica wiedzy o roślinach, zwierzętach i wielu innych ciekawych rzeczach. W styczniu dowiemy się nie tylko tego, że ptaki powinniśmy dokarmiać całą zimę, ale także co te ptaki jedzą i jak zrobić tłuściutki dzwonek dla sikorek. W maju nauczymy się suszyć kwiaty tak, aby nawet po wielu latach wyglądały jak świeżo zerwane, nauczymy się sadzić nasionka, robić zupę z pokrzyw i latawce. W grudniu zobaczymy jak można zrobić niepowtarzalne prezenty z przedmiotów znalezionych np na plaży. To tylko kilka z rzeczy, które dowiadujemy się z tej książki, a jest ich naprawdę dużo i wszystkie są interesujące!

 

 

W każdym miesiącu uczymy się czegoś nowego, Linnea udowadnia, że nie musimy mieszkać na wsi, aby obserwować przyrodę, w dużym mieście także jest co robić i komu pomagać. Czytając co robi bohaterka możemy równolegle, to samo robić u siebie w domu lub ogródku. Razem z bohaterką widzimy jak się zmienia przyroda w ciągu roku, poznajemy wiele gatunków ptaków i odmian roślin.

 

 

W książce rośliny i zwierzęta mają nazwy także łacińskie co sprawia, że dziecko zaznajamia się z nimi już w młodym wieku. Na końcu książki znajduje się spis ciekawych książek, stron internetowych i miejsc dla osób, które chciałyby poszerzyć wiedzę zdobytą z Linneą lub jeśli coś ich szczególnie zainteresowało.

 

 

Rok z Linneą to świetna, rozwijająca książka! Linnea zachęca do kreatywnego myślenia i samodzielnego robienia wielu rzeczy, uczy upcyclingu czyli ponownego wykorzystania starych rzeczy, ale w nowy sposób. Motywuje do wyjścia na zewnątrz i obserwowania przyrody, pokazuje jak w łatwy i szybki sposób zrobić coś z niczego. To cenna pozycja także dlatego, że przypomina o wielu czynnościach czy zabiegach, których wykonywanie kiedyś było codziennością, a dziś zostało zapomniane, ponieważ większość rzeczy możemy kupić w najbliższym sklepie.

 

Podsumowując – nasz rok z Linneą będzie dużo ciekawszy 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorka:  Christina Björk

Ilustracje : Lena Anderson

Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

Liczba stron: 60

Wydawnictwo Zakamarki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *