Seria Mali Wielcy: Stephen Hawking / Coco Chanel / Frida Kahlo / Maria Skłodowska – Curie – Konkurs

KONKURS ZAKOŃCZONY

 

Książki wygrywa pani Edyta Ch.

 

W dzisiejszym konkursie można wygrać aż cztery książki! Seria Mali Wielcy czeka na kogoś z Was 🙂

Aby wziąć udział w konkursie, napiszcie, czyją historię chcielibyście przeczytać i dlaczego (nie musi to być ktoś, o kim już jest książka w oryginale, bardziej chodzi mi o Wasze osobiste ‘typy’ 🙂 ).  

Odpowiedzi zostawiajcie w komentarzach pod tym postem (do 7.11.2020 włącznie).

Komentarze mogą pojawić się z opóźnieniem na stronie ponieważ muszę je wcześniej zatwierdzić 🙂

Po 7 listopada wybiorę jedną osobę 🙂

Zapraszam do zabawy i powodzenia! 🙂

 

P.S. Będzie mi bardzo miło jeśli polubicie Małych Czytelników na Facebooku i Instagrami🙂

 

 

Szczegółowy regulamin konkursu:

1. Organizatorem konkursu jest autorka bloga Mali Czytelnicy.
2. Konkurs trwa od 31.10.2020 r. do 7.11.2020 r. do godz. 23.59
3. Nagrodą w konkursie jest seria Mali Wielcy, cztery tytuły (Stephen Hawking, Maria Skłodowska – Curie, Frida Cahlo i Coco Chanel). Wygrywa jedna osoba.

4. Zgłoszenia konkursowe zostawiacie w komentarzu pod wpisem.
5. Ogłoszenie wyników nastąpi pod zwycięskim komentarzem w ciągu 3 dni, zwycięzca ma także 3 dni na to, aby skontaktować się ze mną mailowo lub na FB Mali czytelnicy w celu podania adresu do wysyłki. Jeśli tego nie zrobi, wybiorę kolejną osobę. Książki wyślę paczkomatem.
6. Zastrzegam sobie prawo do usunięcia zgłoszenia, które narusza regulamin konkursu lub powszechnie przyjęte normy obyczajowe.
7. Dane osobowe zwycięzcy konkursu będą wykorzystane wyłącznie w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia konkursu zgodnie z regulaminem.

30 thoughts on “Seria Mali Wielcy: Stephen Hawking / Coco Chanel / Frida Kahlo / Maria Skłodowska – Curie – Konkurs

  1. Jestem mamą 5,5 letniej Zofii i 2,5 letniego Olka. Mojej córce bardzo imponują starsze dziewczynki, które więcej umieją i więcej wiedzą, co ją również motywuje do tego, żeby więcej wiedzieć i potrafić. Ostatnio dużo też rozmawiamy o dorosłych kobietach, które zmieniły bieg historii i właśnie przyszło mi do głowy, że chętnie przeczytałabym mojej córce książkę (gdyby taka była w serii Mali Wielcy) o Krystynie Skarbek, naszej rodaczce, ulubionej szpieg W. Churchilla. Ta niezwykłej inteligencji i odwagi kobieta była moją krajanką, wychowała się w moich rodzinnych stronach, a w jej domu (szlacheckim dworze) przez lata mieściła się szkoła, w której uczyła moja mama. Chciałabym pokazać mojej córce, że te znane z kart historii osoby wcale nie są jakieś odległe i niedostępne, ale każdy z nas może takim człowiekiem się stać jeśli będzie miał w życiu jakieś ideały i do nich dążył. Tak, Krystyna Skarbek to jest ta bohaterka, która zasługuje na to, żeby również i dzieci mogły ją poznać!

  2. Hmmm, o kim bym chciała przeczytać? Może trochę przewrotnie, ale nie byłby to nikt znany. Chciałabym przeczytać biografię moich dziadków. Bardzo mnie ciekawi, jak wyglądało ich dzieciństwo, życie codzienne. Co czuli i myśleli jak zastała ich wojna? Jak znaleźli drugą połówkę? CO myśleli, gdy spodziewali się przyjścia na świat moich rodziców? Znam trochę te historie ze strzępków opowiadań, ale przeczytać wnikliwą biografię – oj, to byłaby niezła gratka! Lepsza lektura niż jakikolwiek bestseller:)

    1. Scarlett O’Hara – główna bohaterka mojej ukochanej powieści Przeminęło z wiatrem. Uważana za najpiękniejszą kobietę w powiecie, o ciemnych włosach i szamaragdowych oczach. Przed wojną dziecinna, beztroska i słodka. Typowa kokietka. Wojna zmieniła ją o 180 stopni. Stała się dojrzałą, upartą kobietą, która ma w nosie to co mówią o niej inni i myśli społeczeństwo. Ukazał się w niej prawdziwy irlandzki charakter po ojcu. I wprost kocham jej słowa „Nie chcę o tym teraz myśleć.”.
      Scarlett :
      (M)iała ogromną siłę psychiczną
      (A)ch jakże urocza
      (L)ekko rozpuszczona
      (I)nteligentna
      (C)hytra
      (Z)azdrosna
      w(Y)tworna
      aser(T)ywna
      (E)legancka
      impu(L)sywna
      samolub(N)a
      dz(I)elna
      (C)ałuśna
      (Y)ay! Takich bohaterek nam potrzeba.

      Uwielbiam ją Za siłę, upór, determinację, ogromną odwagę i dążenie do celu❤️ jak najbardziej utożsamiam się z tymi cechami. Jestem świadoma, że nie kierowało nią dobro innych, ale prywatne pobudki, ma nie tylko zalety, ale i wady, to i tak ją podziwiam, i jest to moja bratnia dusza. Chciałabym w życiu być tak silną osobą, która się nie załamie i której nikt nie złamie, która sobie zawsze będzie radzić z przeciwnościami losu, która nigdy się nie podda. Prawda jest smutna, już nie będzie w literaturze takich bohaterek, takich mężczyzn jak Rhett, ani tak cudownej powieści jak Przeminęło z wiatrem.❤️ dlatego chciałabym, aby właśnie została napisana książka o Scarlett, mojej ulubionej bohaterce wszech czasów ❤️

  3. Jestem zainteresowana autorką książek dla dzieci – Astrid Lindgren. Imponuje mi, jak wiele pomysłów wyszło spod pióra Szwedki. Niestety nie miałam okazji przeczytać choć połowę jej książek. Miłością do jej twórczości zapałałam gdy tylko nauczyłam się czytać i sięgnęłam po Dzieci z Bullerbyn. Mam nadzieję, że teraz gdy mam swoje dzieci będę mogła nadrobić “zaległości” razem z nimi. Uważam, że osoba, która potrafiła stworzyć tak wiele fantastycznych postaci, musiała mieć niesamowite życie, dlatego warto je poznać i o nim przeczytać. Wcześniej nie myślałam o niej w taki sposób, dlatego dziękuję za ten post, muszę w bibliotece poszukać biografi A. Lindgren, za co dziękuję.

  4. Witajcie długo myślałam jaka książke z serii chciałabym mieć i stwierdziłam, że źle zadaję sobie pytanie, bo nie ja mam chcieć dana biografie poznac, a moje dziecko. Dlatego chętnie przeczytalibyśmy historie, która jeszcze nie została w serii wydana o Janie Czochralskim, który odkrył przez przypadek oczywiście, metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali, zwana metoda Czochralskiego, a wykorzystywana przy produkcji mikroprocesorow, bez nich technologia i świat w XXI wieku nie istniałby, a był to nasz rodak, więc warto najmłodszym pokazywać jak z pozoru błahe odkrycie może zmienić technologie i świat 🙂

  5. Chciałabym przeczytać z synkiem historię o Margaret Thatcher, która w świecie zdominowanym przez mężczyzn zdołała pokazać siłę kobiety. Myślę, że jej biografia może być niezwykle inspirująca, zwłaszcza w okolicznościach, w których znalazł się obecnie nasz kraj.

  6. Jako pedagog z wykształcenia chciałabym przeczytać książkę o Marii Montessori i o Januszu Korczaku A poza zawodem ciekawi mnie bardzo Maria Skłodowska-Curie i Matka Teresa

  7. Jako mama rocznej córeczki chciałabym, aby te książki były inspiracją dla niej. Co przyniesie przyszłość zobaczymy, ale z radością patrzyłabym na nią, gdyby za kilka lat powiedziała: “mamo chcę zostać inżynierem, lekarzem…”. Cokolwiek w przyszłości wybierze mam nadzieję, że będzie sprawiało jej to radość. Żyjemy w XXI wieku i jak wiadomo kobiety potrafią być świetne również w zawodach “męskich”. Z miłą chęcią przeczytałabym jej biografię Simone de Beauvoir pisarki i feministki, która była prekursorem ruchu na rzecz praw kobiet. Myślę, że w dzisiejszych czasami ważne jest, aby przybliżyć maluchom takie postaci jak opisana w ksiazkach Maria Skłodowska Curie. Myślę, że seria spodobałaby się się moim pociechom

  8. Mój syn Oluś to patriota,
    Nawet swego ziomka – kota,
    Henryk nazwał, po pisarzu,
    Jego zdjęcia ma w garażu.
    Często pyta o Polaków,
    Kocha losy swych rodaków.
    Więc historia naszej Marii,
    Lepsza była by od Narnii,
    Bo Skłodowska, umysł wielki,
    Za Nią Panu Bogu dzięki,
    Wiele rzeczy odkrywała,
    Nobla nie raz zdobywała!
    Dwa, to tyle ich dostała ,
    A to nie jest sztuka mała!
    W naszej Polsce czas był taki,
    Uczyć mogli się chłopaki,
    A dziewczyny do zmywania,
    Na nic były ich starania!
    Uciec szybko więc musiała,
    I do Francji się dostała.
    Tam już z górki Marii było,
    Wszystko pięknie się skończyło!
    Oluś chce ją poznać, szczerze!
    Wygram mu tą książkę, wierzę!

  9. Dzien Dobry Panstwu,
    Witam Was tu z rana, choc troche niedospana. Corka ma Milena ostatniej nocy, strzreala pod kaldra baki, niczym z procy. Caly wieczor ksiazki jej mama czytala, po czym wszystkie zabawki z podlogi zbierala. Nastepna ksiazke mama dla Milki by chciala, aby historie jej prababci tez przeczytala. Prababcia Milki zydowka byla, kiedy cala jej przeszlosc nagle sie zmyla. Rodzice jej aby zycie ratowac, oddali dziecko zakonnicom oddchowac. Prababcia pamieta niewiele z tych czasow, chowala sie z innymi w odchlani lasow. Pamieta, jak uczyli pocierza zydowskie dzieci i jak zolnierze wyzywali biedote od smieci. Prababcia umarla nieznajac swych urodzin daty, wszystkie odlegle wspomienia poszly na straty. Chcialabym poznac wydarzenia tamtych lat, jak wygladal Babci Krysi swiat. Na koniec rzuce tu ot takim bajerem, ze kazdy nawet ten najmniejszy – moze byc ksiazki bohaterem!

  10. Jestem mamą dwóch chłopców.
    Ja najchętniej przeczytałabym moim synom książkę o wspaniałej pilotce Jadwidze Piłsudskiej-Jaraczewskiej, która została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

  11. W naszym domu ostatnio nr 1 jest kosmos, wszechświat i wszystko co się z nim wiąże. Wspólnie z synem bardzo chętnie przeczytalibyśmy o Mirosławie Hermaszewskim. Jako pierwszy i póki co jedyny (aspiracje na drugiego ma nasz Benio ) Polak, który odbył lot kosmiczny – jest postacią godną przedstawienia w serii Mali Wielcy.

    1. Chciałabym przeczytać książkę o tajnym szpiegu, ponieważ ciekawa jestem w jaki sposób można opisać przygody tajnego szpiega w książce dla dzieci

  12. Witamy, bardzo chętnie przeczytałybyśmy książkę o życiu Ireny Sendlerowej – kobiety, która w czasie wojny uratowała wraz ze swoją organizacją dwa razy więcej Żydów niż znany na całym świecie Oskar Schindler. Dla niej nie istotna była religia, narodowość, czy przynależność do danej rasy. Liczył się po prostu człowiek. Narażając swoje życie wraz z koleżankami uratowała setki dzieci z getta warszawskiego przy okazji przemycając jedzenie, leki i pieniądze dla potrzebujących. Uważam, że Irenę Sendlerową należy upamiętnić w serii Mali Wielcy, ponieważ jest to postać bardzo niedoceniona.

  13. Witam To cudowna seria jak tylko ją ujrzałam odrazu skradła moje serce chętnie poznam bliżej historię Małych Wielkich, szczególnie wspaniałej Fridy przeczytałabym również o genialnej Astrid Lindgren ❤ której książki uwielbiam a drugą osobą o której chciałabym, żeby była książka to wspaniały pedagog Janusz Korczak

  14. Witam To cudowna seria, jak tylko ją ujrzałam odrazu skradła moje serce, chętnie poznam bliżej historię Małych Wielkich, szczególnie wspaniałej Fridy, przeczytałabym również o genialnej Astrid Lindgren, ❤ której książki uwielbiam, a drugą osobą o której chciałabym, żeby była książka to wspaniały pedagog Janusz Korczak

    1. Ze wszystkich książek z tej serii chciałabym, by moja córka miała możliwość przeczytać biografie dwóch kobiet. Pierwsza z nich jest Anna Frank- czy to kobieta…? Patrząc przez pryzmat kalendarium to dziecko jednak czytając jej słowa oraz historie myśle, że niejedna z nas niepotrafiłaby piękniej opisać tego okrutnego czasu. Jej historia wywołuje wiele skrajnych emocji i dlaczego chciałabym pokazywać tak trudna historie dziecku? Przede wszystkim dlatego by pokazać temu małemu człowiekowi, że nieważne jak jest ciężko ważne jest to w jaki sposób my podchodzimy do życia, to my decydujemy o tym jak wyglada nasz świat. Nie definiują nas rzeczy, ale to jakimi jesteśmy ludźmi. Myśle, że to warto tego uczyć dzieci w tym szalonym świecie.
      Kolejną kobieta, nad której życiorysem warto się pochylić to polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. Dlaczego ona, a No dlatego by pokazać mojej małej córeczce, że siła jest kobieta. Wiara w siebie, swoje możliwości i pasja mogą doprowadzić Cię dosłownie i w przenośni na najwyższe szczyty gór. Mimo, że świat (w przypadku Wandy Rutkiewicz silnie zdominowany przez mezczyzn) będzie wmawiał Ci, że nie dasz rady- to właśnie Ty pokaż, że dasz i zrobisz to najlepiej jak się da. Poza tym chciałabym, by bibiografie wybitnych Polaków, znane były nie tylko w rodzimym ogródku, ale także poza nim.

    2. Ze wszystkich książek z tej serii chciałabym, by moja córka miała możliwość przeczytać biografie dwóch kobiet. Pierwsza z nich jest Anna Frank- czy to kobieta…? Patrząc przez pryzmat kalendarium to dziecko jednak czytając jej słowa oraz historie myśle, że niejedna z nas niepotrafiłaby piękniej opisać tego okrutnego czasu. Jej historia wywołuje wiele skrajnych emocji i dlaczego chciałabym pokazywać tak trudna historie dziecku? Przede wszystkim dlatego by pokazać temu małemu człowiekowi, że nieważne jak jest ciężko ważne jest to w jaki sposób my podchodzimy do życia, to my decydujemy o tym jak wyglada nasz świat. Nie definiują nas rzeczy, ale to jakimi jesteśmy ludźmi. Myśle, że to warto tego uczyć dzieci w tym szalonym świecie.
      Kolejną kobieta, nad której życiorysem warto się pochylić to polska himalaistka Wanda Rutkiewicz. Dlaczego ona, a No dlatego by pokazać mojej małej córeczce, że siła jest kobieta. Wiara w siebie, swoje możliwości i pasja mogą doprowadzić Cię dosłownie i w przenośni na najwyższe szczyty gór. Mimo, że świat (w przypadku Wandy Rutkiewicz silnie zdominowany przez mezczyzn) będzie wmawiał Ci, że nie dasz rady- to właśnie Ty pokaż, że dasz i zrobisz to najlepiej jak się da. Poza tym chciałabym, by bibiografie wybitnych Polaków, znane były nie tylko w rodzimym ogródku, ale także poza nim.

  15. Bardzo chciałbym przeczytać biografię moich dziadków. Jestem bardzo ciekawa co ich ukształtowało. Na podstawie czego dokonywali swoich wyborów. Jakie mieli relacje ze swoimi rodzicami. Jak się poznali. Jak odnaleźli się w rodzicielstwie- czasy nie były łatwe. Chętnie przeczytałabym o ich codzienności. Zwykła-niezwykła biografia. Tym bardziej, że nie zdążyłam ich poznać. Babcia odeszła jak miałam 6 lat a dziadek, kiedy moja mama miała 9. Znam ich tylko z opowieści.

  16. Chciałabym poznać historię mojej zmarłej babci Adeli. Odeszła, gdy ja miałam 12 lat… Byłam dzieckiem i wtedy nie zdawałam sobie sprawy, że jest wiele tematów, które chciałabym poruszyć i wiele historii z jej życia, które chciałabym poznać. Zawsze była uśmiechniętą, elegancką kobietą. To, co najwyraźniej widzę oczami pamięci to jak była ubrana w zielony płaszcz, a w jej falistych kruczoczarnych włosach połyskała srebrna spinka. Babcia była malutka, filigranowa, a jej mąż odznaczał się zbudowaną sylwetką i dużą dozą powagi. Doczekali się ósemki dzieci. Chciałabym usiąść z babcią Adelą przy mocnej herbartce (zawsze taką parzyła) i posłuchać historii jej życia. Jak poznała dziadka, jak to było gdy pojawiały się kolejne dzieci, jak oni sobie radzili w tych trudnych czasach… Tym bardziej, że dziadek był aresztowany, bo był przeciwnikiem ówczesnej powojennej władzy. Nigdy nikomu nie mówił, co tam się działo, ale po jego zachowaniu było wiadomo, że to były bardzo traumatyczne przeżycia. Dziadek był zawsze poważny, stonowany, a babcia serdeczna, uśmiechnięta, pełna życia . Kiedy ostatni raz ją widziałam stała na schodach i machała na do widzenia. I tak pięknie się uśmiechała. Taką ją na zawsze zapamiętam. Może kiedyś się spotkamy.

  17. Chciałabym przeczytać książkę o Józefie Korzeniowskim vel Josephie Conradzie. To niezwykły Polak, który swoim piórem podbił anglojęzyczny świat. Miał bardzo ciekawe życie, przez wiele lat pracował na statkach i zwiedził mnóstwo krajów. Książka o nim byłaby opowieścią o przygodach, geografii, akceptacji różnych kultur, przezwyciężaniu własnych słabości. Conrad, choć angielski nie był jego rodzimym językiem, stał się jego wirtuozem i zdobył międzynarodowe uznanie. Myślę, że książka o nim byłaby bestsellerem nie tylko w Polsce, ale i za granicą, bo pisał po angielsku i jego literatura jest bardzo ceniona na tzw. Zachodzie. Conrad byłby dobrym przykładem dla dzieci i kolejną po Marii Curie Skłodowskiej postacią polską, która mogłaby wzbudzić uznanie międzynarodowych czytelników. Myślę, że byłby to hit!

  18. Chciałbym przeczytać córce i żonie książkę o przygodach Arkadego Fiedlera , ponieważ:
    Był odważnym żołnierzem i brał udział w wielkich bitwach,
    Kochał podróże i potrafił ciekawie opisywać swoje przygody,
    Lubił dzieciaki i pisał dla nich książki,
    Chciał się dzielić swoim życiem z innymi więc stworzył muzeum z podrózniczych eksponatów.
    Facet miał ambicję i pasję, którą realizował, więc warto opowiadać o nim dzieciakom .
    Poza tym, po tych wszystkich pięknych podróżach na końcu i tak wrócił do Polski, więc należy mu się wielki szacunek i brawa .

  19. Moja córka codziennie mówi, że jest księżniczką. Uwielbia bajki i książki, w których głównymi bohaterkami są księżniczki. Zdecydowanie powinna powstać książka o życiu jakiejś prawdziwej księżniczki, w której znajdą się nie tylko bajkowe pałace i piękne suknie, ale także codzienne życie i problemy, z jakimi mierzy się królewska rodzina Być może okaże się, że życie księżniczki wcale nie jest tak odległe od życia innych ludzi. To doskonały sposób, aby przenieść bajkę do realnego życia. Diana – księżna Walii, Kate – księżna Cambridge, a może księżna Monako lub księżna Szwecji? Każda z tych historii byłaby ciekawa i inspirująca ❤️

  20. Moja córka codziennie mówi, że jest księżniczką. Uwielbia bajki i książki, w których głównymi bohaterkami są księżniczki. Zdecydowanie powinna powstać książka o życiu prawdziwej księżniczki, w której znajdą się nie tylko bajkowe pałace i piękne suknie, ale także codzienne życie i problemy, z jakimi mierzy się królewska rodzina. Być może okaże się, że życie księżniczki wcale nie jest tak odległe od życia innych ludzi. To doskonały sposób na to, aby skonfrontować bajki z rzeczywistością. Diana – księżna Walii, Kate – księżna Cambridge, księżna Monaco, a może księżna Szwecji? Każda z nich byłaby wspaniałą bohaterką książki

  21. Chętnie poczytałabym z moją córką o Wisławie Szymborskiej. Jej poezja zawsze mnie zachwycała, tak jak jej ciepłe i życzliwe spojrzenie na życie.

  22. A mnie ciekawi postać Zbigniewa Religi- polskiego kardiochirurga.
    Chyba wszyscy znamy to słynne zdjęcie na sali operacyjnej po przeszczepie serca, i na tym nasza wiedza się kończy.
    Jest sporo książek dla dzieci o malarzach, sportowcach, coraz więcej o naukowcach. Jednak zawód lekarza chyba nie jest zbyt popularny w literaturze dla dzieci. Dlatego uważam, że właśnie fajnie byłoby przeczytać książkę o znanym lekarzu.

  23. Nie wiem, co w niej uwielbiam najbardziej – czy te tłuściutkie nóżki w krótkich spodenkach, czy może burzę blond loków albo ten promienny uśmiech, powodujący, że w policzkach pojawiają się dwa dołeczki…a może po prostu wszystko 🙂 Bardzo chciałabym aby w serii Mali Wielcy pojawiła się Shirley Temple 🙂 Choć to taka mała gwiazdeczka, to na firmamencie filmowego nieba lśni najjaśniej! Skąd w takiej małej dziewczynce tyle odwagi, by bezpardonowo podbić hollywoodzki świat? Bez wysiłku, tak jakby urodziła się na planie filmowym swym dziecięcym śpiewem, tańcem i niewinnymi minkami rozkochała w sobie miliony. Zawsze na jej buzi widać uśmiech, tak że gdy się na nią patrzy ciepło i optymizmu napełniają każdy fragment umysłu. Podziwiam ponadto jej wielką świadomość sceniczną, bo wiadomo, że praca z dziećmi jest pełna improwizacji, a Shirley cokolwiek by nie zrobiła, wygląda to naturalnie i nie potrzebne są setki powtórek scen 🙂 Jeszcze żadne dziecko nie zrobiło takiej furory na wielkim ekranie, nie było słodszej Małej Księżniczki czy bardziej rozczulającej Śmieszki, a takiego Małego Pułkownika chciałoby mieć każde wojsko 😉
    To dowód na to, że wiek na stanowi przeszkody w realizacji WIELKICH marzeń 🙂

    1. Dzień dobry, książki trafią do Pani, pani Edyto, gratuluję 🙂
      Jeszcze nigdy nie było tak trudno podjąć decyzji 🙁 Dziękuję wszystkim za udział w konkursie!

      1. Dziękuję pięknie 🙂 Domyślam się, jak trudno było podjąć decyzję (czytałam część komentarzy) i dlatego nie sądziłam, że mi się uda…ogromnie się cieszę 😀 Już się odzywam na mail 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *