Świat pociągów

W podróży

Pokazałam Wam już kilka książek o pociągach, ale ta jest zupełnie wyjątkowa. Nie opowiada stricte o pociągach, ale o ich trasach, a dokładniej o dwunastu słynnych trasach kolejowych na całym świecie. 

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu dostajemy informacje o pociągach, które na tych liniach kursowały, ale również wiele ciekawostek o miejscach, które mijały po drodze, o miastach do i przez które kursowały, a także florze i faunie widzianej z okien czy historii i kulturze ludów, zamieszkujących opisywane okolice.

 

Autor opisał słynną trasę Londyn – Amsterdam Eurostarem, trasę Tokio – Osaka pociągiem Tokaido Shinkansen, Kolej Transsyberyjską, popularną podróż Orient Expressem i inne ciekawe trasy i ‘wyciągnął’ z nich to, co warto wiedzieć 🙂 

 

Z książki dowiemy się przeciekawych rzeczy (na przykład, że w 1910 roku we Francji zakazano całowania się na peronach, ponieważ to opóźniało odjazd pociągu, że gdybyśmy chcieli zwiedzić jedną plażę w Australii dziennie, zajęłoby nam to 27 lat albo że na japońskich dworcach muzyka jest tak skomponowana, aby pasażerowie się pospieszyli i nie spóźnili na pociąg).

Jak widzicie, ciekawostki są przeróżne i na pewno wiele Was zaskoczy. 

 

Opis słynnych tras to nie wszystko, co znajdziemy w książce.

Pozostałe rozkładówki zawierają jeszcze więcej fascynujących informacji, na przykład różne cuda inżynierii (i tutaj mamy akcent polski 🙂 ), opis cmentarzyska pociągów, opuszczonych stacji opis Chińskiego Nowego Roku czy podróży przez Kanadę.

 

Cała książka została przepięknie zilustrowana, jest kolorowa i bardzo klimatyczna. 

 

 

To książka o pociągach, ale też o historii, kulturze, geografii, technologii i wielu innych dziedzinach. Pomysłowa, piękna i ciekawa.

Uwielbiam takie książki i serdecznie Wam ją polecam 🙂

 

 

 

 

 

P.S. Przy opisie podróży przez Kanadę znalazłam informację o tym, że wielu rdzennych mieszkańców kieruje się zasadą siódmego pokolenia – myślą o tym, jak ich decyzja wpłynie na siedem kolejnych pokoleń – jakie to mądre i zarazem piękne. Z podobnym podejściem uniknęlibyśmy wielu współczesnych problemów. 

 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Format: 237 x 280

Tekst: Sam Sedgman

Ilustracje: Sam Brewster

Tłumaczenie: Anna Jurga

Liczba stron: 64

Rok wydania 2023

Wydawnictwo Zielona Sowa1 thought on “Świat pociągów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *