Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory

Świat nieziemskich istot

Wampiry, potwory, upiory i inne nieziemskie stwory to przewodnik po świecie istot nadprzyrodzonych i mitycznych, które od wieków są obecne w kulturze i literaturze.

Jest to jednak wyjątkowy przewodnik.

 

Autorka opisuje klasyczne postacie, takie jak wampiry, syreny, wilkołaki, elfy, jednorożce, krasnoludki czy smoki, ale także te mniej znane, jak niksy, ghulle czy harpie. Nie pominęła nawet Boogeymana i Slendermana, czyli ‘najmłodszego’ ze wszystkich istot.

Opisuje ich pochodzenie, wygląd, cechy charakterystyczne czy miejsce w różnych kulturach i epokach, ale każdy rozdział jest tak napisany, że czyta się je jak najlepszą książkę.

 

Te historie nie są straszne i ich celem nie jest straszenie, tylko wyjaśnienie skąd bierze się wiara w takie istoty, jak się zmieniała na przestrzeni lat i jak wygląda dziś.

Znajdziemy w nich wiele przykładów z popkultury, gdzie zostały ‘wykorzystane’ (Błach często wspomina o twórczości Tolkiena, ale również o Wiedźminie, Harrym Potterze, Baśnioborze, Czarodziejce z księżyca, Piratach z Karaibów i wielu innych książkach, filmach, grach i kreskówkach).

 

Bardzo dobrze się to czyta, autorka ma lekki i zabawny styl pisania, a jednocześnie pełen szczegółów, co czyni lekturę zarówno przyjemną, jak i edukacyjną.

 

Książka jest bogato ilustrowana, co dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność i pomaga w lepszym zrozumieniu opisywanych postaci, ale ilustracje również są wyjątkowe i myślę, że Was zaskoczą.

Nie są straszne, ale tajemnicze i zdecydowanie bardzo interesujące.

 

Oprócz opisów samych istot autorka stworzyła również drabble, czyli teksty, które mają po sto słów (i to również robi wrażenie). 

 

Podsumowując, to świetna lektura dla każdego, kto interesuje się światem mitycznych stworzeń i legend, będzie także idealna jako wprowadzenie w temat.

Autorka w przystępny sposób przybliża czytelnikom świat nadprzyrodzonych istot, wyjaśniając wszystkie najważniejsze zagadnienia. 

 

Polecam, to jedna z ciekawszych publikacji, jakie ostatnio czytałam 🙂

 

 

 

 

 

Tekst powstał we współpracy reklamowej z wydawnictwem Albus

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Format: 165 x 220

Tekst: Sylwia Błach

Ilustracje: Paulina Daniluk

Liczba stron: 144

Rok wydania 2024

Wydawnictwo AlbusDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *