Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

W świecie słów

Bardzo lubię książki Michała i Joanny Rusinek i z niecierpliwością czekam na każdą kolejną.

Tym razem czekałam z jeszcze większą niecierpliwością niż zwykle, ponieważ to książka o różnych słowach i ich pochodzeniu, a ja takie książki uwielbiam.

I jak zwykle się nie zawiodłam.

 

 

Już sama okładka jest moim zdaniem genialna i od razu zachęca do zerknięcia, co kryje środek. A w środku jeszcze więcej świetnych ilustracji i wieeeele różnych słów. 

 

Autor podzielił je na różne grupy. Mamy tu pomieszczenia typu kuchnia, pokój, ale też miasto, sport, warsztat, szkoła, garderoba i inne. 

 

W każdym z nich znajdziemy kilka charakterystycznych wyrazów, na przykład ratusz, rynek, pasaż, aleja, park, teatr czy tramwaj w mieście. O każdym z nich dostaliśmy kilka słów, na przykład, że aleja zawsze oznaczała główną ulicę miasta, a ratusz oznaczał dom rady. I najważniejsze. Słowo aleja przyszło do nas z Francji lub Niemiec, a słowo ratusz z Niemiec. 

I tak z każdym słowem. 

 

Słowo blat przywędrowało do nas z języka niemieckiego i oznaczało liść lub blaszkę. Bigos (czyli wszystko, co posiekane) z niemieckiego, lustro (oznaczające blask, połysk) z włoskiego, karuzela (zabawa rycerska) z francuskiego, kalendarz (oznaczający pierwsze dni miesiąca) z łacińskiego, lekcja (czyli czytanie) też z łacińskiego, kajak (czyli ‘męska’ łódka) z innuickiego itd.

Oprócz ich pochodzenia poznamy ciekawostki o każdym z nich.

 

 

 

Jeśli ktoś lubi poznawać historię i sekrety różnych słów, to na pewno spodoba mu się ‘Wihajster’. I chociaż domyślam się, że to książka nie dla każdego, to każdemu ją polecam.

 

Jest ciekawa i wartościowa, można się z niej wiele dowiedzieć i jest to bardzo przyjemna ‘nauka’.

 

 

P. S. A tytułowy wihajster to przedmiot, którego nazwy akurat zapomnieliśmy 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Michał Rusinek

Ilustracje: Joanna Rusinek

Liczba stron: 56

Rok wydania 2020

Wydawnictwo Znak


1 thoughts on “Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *