Wysiedleni

Gdy musisz opuścić dom

Wysiedleni to książka opisująca historię Kazi Łobodziec.

Dziewczynka urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy, w Gródku Jagielońskim. Mieszkała w miejscu, gdzie obok siebie żyło kilka narodów: Polacy, Ukraińcy, Żydzi i Niemcy.

Pierwsze lata jej życia przebiegały w cudownej, wielokulturowej atmosferze. Ludzie sobie pomagali, razem obchodzili święta i wspólnie kultywowali tradycje.

 

Życie mieszkańców zmieniło się wraz z wybuchem wojny. Dla wszystkich nastały ciężkie czasy.

Dzieci nie wszystko rozumiały, ale wiedziały, że dzieje się coś złego.

 

Bohaterkę nie ominęła brutalność wojny, była świadkiem zamykania Żydów w getcie, odczuła głód i okropny strach, gdy celował do niej niemiecki żołnierz, widziała, jak jej kolega zginął od wybuchu bomby.

Nie do końca rozumiałam, o co chodzi, ale czułam, że to jest złe i niebezpieczne. Bo oprócz Niemców i Rosjan pojawił się nowy wróg. Strasznie trudno było się w tym wszystkim połapać: bo dlaczego nagle mój chrzestny, wujek Jan, przyjaciel taty, opowiedział się po stronie ukraińskiej i stał się wrogiem? Wszyscy bez wyjątku zaczęli robić straszne rzeczy. Wtedy nauczyłyśmy się z Rózią, że w każdym narodzie są dobrzy i źli ludzie. Nie ma pod tym względem wyjątków. Przekonałyśmy się też, że wojna jest straszna – głodna i zimna.

Kazia spotkała wielu złych ludzi, ale także wielu dobrych, takich, którzy sobie pomagali i się nawzajem ostrzegali, ryzykując życiem.

 

Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o przeprowadzce na tak zwane Ziemie Odzyskane, do Żarku na Dolnym Śląsku, nie wiedzieli, co ich czeka.

Dorośli byli przerażeni, nie chcieli zostawiać dobytku, a dzieci ogromnie ciekawe tego, co ich czeka na miejscu.

Początkowo musieli mieszkać razem z ludnością niemiecką, stosunki nie były łatwe, ale po pewnym czasie wszyscy nauczyli się razem żyć w zgodzie.

 

Kazia pokochała nowy dom, ale nigdy nie zapomniała o Gródku Jagielońskim.

 

 

 

Wspaniała, poruszająca książka.

Opisuje Wysiedlonych, czyli ludzi, którzy musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i razem z niewielką częścią dobytku, przenieść się w zupełnie inne miejsce.

W ten sposób swoje miejsce zamieszkania zmieniło dwa miliony Polaków i trzy miliony Niemców.

 

To bardzo ważny moment w naszej historii, który powinniśmy poznać już w najmłodszym wieku.

Ta książka, a także inne z serii Wojny dorosłych – historie dzieci, to książki idealne do nauki historii (i nie tylko historii).

Są napisane ciekawie i prosto, a także pięknie wydane.

Dzieci poznają temat wojny poprzez historie dzieci i ich przeżycia.

 

Książka Wysiedleni opisuje historię kobiety, która żyła w wielokulturowym miejscu, po czym musiała się przenieść wraz z rodziną do nowego domu.

 

Kazia, dziś Pani Kazimiera Mirosławska, jest postacią prawdziwą, przez co cała historia nabiera wyjątkowego autentyzmu. To jej wspomnienia i przeżycia.

 

W książce znajduje się bardzo dużo informacji na temat religii, kultury i tradycji poszczególnych narodów.

Autorka opisała wiele obrzędów i różnic u poszczególnych grup etnicznych.

Nie pomijała brutalnych elementów wojny takich jak głód, strach, getta czy banderowcy. Wszystko jest jednak opisane językiem odpowiednim dla dzieci.

 

To bardzo ważna książka, uczy historii, a także różnic religijnych i kulturowych, jakie panują w różnych grupach etnicznych w sposób ciekawy i trafiający do młodego czytelnika.

 

Książka jest przepięknie zilustrowana i bardzo ładnie wydana. Ma piękną, przejmującą okładkę.

 

To mądra, ważna i wartościowa książka, którą bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autorka: Dorota Combrzyńska- Nogala

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

Wydawnictwo Literatura, seria Wojny dorosłych – historie dzieci


2 thoughts on “Wysiedleni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *