Cudowny chłopak

Cudowna książka o cudownych chłopaku

August jest inteligentnym dziesięciolatkiem ze zdeformowaną przez chorobę genetyczną twarzą. Rodzina go kocha i wspiera, ale obcy ludzie zawsze patrzą na niego z odrazą, pokazują go palcami lub uciekają na jego widok z krzykiem. Chłopiec przyzwyczaił się do tych reakcji, jednak, aby ich nie doświadczać przez dłuższy czas ukrywał twarz w hełmie kosmonauty.

Gdy rodzice postanawiają wysłać go do szkoły (wcześniej mama uczyła go w domu) wie, że będzie miał ciężko. W szkole wzbudza sensację, prawie nikt z nim nie rozmawia, uczniowie mają nawet zabawę – kto go dotknie musi szybko umyć ręce bo inaczej zachoruje. Dzieci bywają bardzo okrutne, ale August jest już do tego przyzwyczajony i potrafi o siebie zadbać. Udało mu się zdobyć kilku prawdziwych przyjaciół, ale pierwszy rok nie był dla niego łatwy, spotkało go wiele nieprzyjemnych sytuacji, zarówno ze strony dzieci jak i ich rodziców.

W książce mamy kilku narratorów, głównym jest August, ale mamy także narrację jego siostry i ich przyjaciół. Poznajemy punkt widzenia każdej z tych osób, ich lęki i motywacje, widzimy, że nie zawsze wszystko jest takie proste jak się wydaje.

Mama zawsze powtarza Augustowi, że jest cudem. I tak jest! Teraz tylko inni muszą to zauważyć.

To piękna historia, która porusza i o której trudno zapomnieć. Książka uwrażliwia na uczucia osób, które wyglądają inaczej i które czymś się od nas różnią. Zranić może wszystko: słowo, gest, uśmiech czy spojrzenie. Powinniśmy od najmłodszych lat tłumaczyć dzieciom, że każdy jest inny, ale nikt nie jest gorszy i nie można oceniać ludzi po wyglądzie.

Historię Augusta powinien przeczytać każdy, ta książka wzrusza, bawi i uczy akceptacji. Autorka stara się zaszczepić w nas uczucie empatii, zrozumienia i otwartości dla osób, które są w pewien sposób inne, nie tylko przez chorobę, ale też kolor skóry czy wyznanie. Te osoby często są skreślane już na samym początku, wystarczy, że trochę ‚odstają’ a ludzie już nie chcą i  nie próbują ich poznać. A wystarczy otworzyć się na tę znajomość, wtedy zobaczymy, że wszyscy jesteśmy cudami.

Kategoria wiekowa: 10+

Autorka : R.J. Palacio

Tłumaczenie: Maria Olejniczak – Skarsgard

Liczba stron: 416

Wydawnictwo Albatros

1 thought on “Cudowny chłopak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *