Danusia ze Lwowa. Wspomnienia Danuty Kominiak

Historia, którą trzeba poznać

Tytułowa Danusia to Danuta Kominiak, polka urodzona we Lwowie, która opowiada* o swoim dzieciństwie.

W książce poznajemy jej życie przed wojną. Opowieść Danusi to cudowny powrót do przeszłości, do świata w którym używano magla i pozytywek, widywanych obecnie tylko w muzeach. Świata obowiązkowych granatowych strojów i gładkich fryzur, ale także pięknego świata beztroskiego dzieciństwa.

Danusia uwielbiała bawić się w teatr, a wakacje spędzała z rodziną nad rzeką.

Beztroska skończyła się wraz z wybuchem wojny. W jej życiu wszystko się zmieniło, nie poszła na wymarzone studia, a po wojnie jej rodzinne miasto, Lwów, nie leżało już w Polsce.

Koniecznie przeczytajcie jak potoczyły się losy Danusi i co robiła w czasie wojny, bo to jedna z tych opowieści i jedna z tych książek, które trzeba poznać.

Bardzo się cieszę, że ta książka została wydana (a ma być to pierwsza z serii). Takie książki są ważne i powinny być wydawane. Opowiadają historię prawdziwej osoby, osoby która przetrwała ciężkie czasy i może o tym opowiedzieć. Dzięki takim książkom dzieci poznają historię polski, są także dobrym wstępem do rozmowy na trudne tematy takie jak wojna, konspiracja, łagry.

Książka jest przepięknie zilustrowana, ilustracje na prawdę oddają ducha tamtych czasów. Szczególnie przejmująca jest ostatnia grafika, wyraża całą brutalność tej historii, która została przemilczana w treści.

Książka skupia się na czasach przed wojną, losy wojenne i powojenne bohaterki są streszczone w krótkiej notce biograficznej dzięki czemu książkę spokojnie można czytać z małymi dziećmi.

Piękna, przejmująca, wzruszająca i bardzo ważna. Oby jak najwięcej takich pozycji powstało bo są to historie, o których wszyscy powinniśmy usłyszeć.

Bardzo polecam.

 

*Książka powstała na podstawie relacji pani Danuty wykorzystanej w książce Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu opracowanej przez Marię Buko, Katarzynę Madoń – Mitzner i Magdę Szymańską.

Pełna relacja pani Danuty znajduje się w zbiorach Archiwum Historii Mówionej (AHM) Domu Spotkań z Historią i Ośrodka KARTA, gdzie jest największy w Polsce zbiór relacji  świadków historii XX wieku. Fragmenty opowieści można posłuchać także na stronie audiohistoria.pl. Pełne nagrania natomiast są udostępnione na stronie www.relacjebiograficzne.pl

Gorąco zachęcam do zajrzenia na te strony.

 

Kategoria wiekowa: 6+

Pomysł i opracowanie: Magdalena Czerwiec – Pichlińska

Ilustracje: Krzysztof Zięba

Wydawnictwo Dom Spotkań z Historią Seria: Historia Mówiona Dzieciom

Danusia ze Lwowa
Danusia ze Lwowa
Danusia ze Lwowa
Danusia ze Lwowa
Danusia ze Lwowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *