Zwierzęta lekarze

Niesamowite historie ze świata zwierząt

Znacie pojęcie zoofarmakognozja? To wykorzystywanie przez zwierzęta substancji dostępnych w ich środowisku w celu leczenia różnych dolegliwości. Zwierzęta używają roślin, minerałów, ślinę czy nawet błoto by sobie pomóc. Podpatrywanie ich sposobów leczenia zaowocowało także wieloma odkryciami, które wykorzystywane są w leczeniu ludzi (jak np ziołolecznictwo).

 

Książka Zwierzęcy lekarze przedstawia 14 przykładów zwierząt i ich sposoby na różne dolegliwości. Oto kilka przykładów:

  • Papugi Ara często zjadają rośliny, które produkują substancje toksyczne. Nauczyły się zatem wydobywać dziobem specjalną glinkę, która oczyszcza ich organizm, a także jest źródłem minerałów.
  • Jaszczurki Teju po ugryzieniu przez węża odnajdują odpowiednie rośliny, które po zjedzeniu przez nie działają jak antidotum i neutralizują truciznę.
  • Goryle zjadają glinę oraz ziemię wykopywane w odpowiednich miejscach. Glina jest bogata w minerały, pomaga wiązać w przewodzie pokarmowym toksyny pomagając w ten sposób odtruć organizm.
  • Nosorożce mają skórę o grubości około 1,5 cm, która jest wrażliwa na działanie słońca i ugryzienia owadów. Aby nie cierpieć z powodu oparzeń słonecznych stosują grube warstwy błota, które pełni funkcję izolacyjną.

 

Oprócz opisów sposobów leczenia, o każdym zwierzęciu mamy zbiór ciekawostek jak ta, że gdyby zważyć wszystkie mrówki zamieszkujące naszą planetę to ich masa odpowiadałaby masie wszystkich ludzi albo, że koty przesypiają ponad 70% dnia, a DNA szympansa jest podobne do DNA człowieka nawet więcej niż w 95%!

 

Każde zwierze opisane jest na dwóch stronach, a z boku dodano wstawkę z dodatkowymi informacjami. Z jej jednej strony widzimy najważniejsze informacje o zwierzęciu takie jak długość ciała, środowisko życia czy dieta, a z drugiej opis lekarstwa stosowanego przez dane zwierze i receptę przez niego wystawioną! Każda recepta jest podpisana przez zwierzę odbiciem kończyny – świetny i oryginalny pomysł!

 

Wspaniała książka! Pokazuje zwierzęta od zupełnie innej, niezwykle interesującej strony.

Uwielbiam pozycje dla dzieci, które są ciekawe i z których można się czegoś nauczyć, a ta właśnie taka jest.

W książce poznajemy zwierzęcych lekarzy i ich niesamowite sposoby na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami, ale także wiele interesujących rzeczy o każdym gatunku. Książka nie jest nudna, a to najważniejsze w takich pozycjach. Napisana jest językiem zrozumiałym i dostosowanym do młodego czytelnika.

 

Książka jest bardzo ładnie i ciekawie zilustrowana, a pomysł z receptą jest genialny 🙂

 

To bardzo wartościowa i wyjątkowa pozycja dla dzieci, z której dorośli także mogą się czegoś nowego dowiedzieć.

Bardzo polecam, warto mieć na półce 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorzy: Angie Trius, Mark Doran,

Ilustracje: Julio Antonio Blasco

Tłumaczenie: Agnieszka Czujkowska i Julio Antonio Blasco

Wydawnictwo Esteri

 

Zwierzęta lekarze
Zwierzęta lekarze
Zwierzęta lekarze
Zwierzęta lekarze
Zwierzęta lekarze
Zwierzęta lekarze
Zwierzęta lekarze

3 thoughts on “Zwierzęta lekarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *