To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej

“Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe”*

W książce autor przedstawił najważniejsze i najciekawsze momenty w historii piłki nożnej.

Dowiadujemy się, że już trzy tysiące lat temu plemiona Ameryki Południowej grały czymś okrągłym i to nazywamy początkami tego sportu, a 800 lat później Chińczycy grali w coś już bardziej zbliżonego do współczesnej piłki nożnej.

Autor zaczyna opowieść historią pierwszego turnieju piłki nożnej na Igrzyskach Olimpijskich w Urugwaju, gdzie padł pierwszy gol w historii, a pierwszymi mistrzami zostali Urugwajczycy.

Z książki dowiemy się co to jest i jak powstała FIFa i jak zmieniały się reguły gry na przestrzeni lat. Kiedyś mecze były brutalne, brało w nich udział więcej zawodników, a nazwiska na koszulkach pojawiły się dopiero w 1994 roku!

Autor pisze krótko o wszystkich mistrzostwach w historii, kończy na tegorocznym Mundialu w Rosji. Rozdziały są krótkie, zawierają tylko najważniejsze informacje i bardzo dużo ciekawostek o piłkarzach, rozgrywkach, nawet o atmosferze wokół turnieju.

Z książko dowiemy się np. o zwycięstwie której drużyny zadecydował rzut monetą, kto był najmłodszym strzelcem bramki na mistrzostwach, jaki był najbrutalniejszy faul, kiedy wprowadzono żółte i czerwone kartki, kto wymyślił meksykańską falę, kto przegrał pierwszy mecz walkowerem, kto strzelił pierwszego samobója, czym była zasada ‘złotego gola’ i wielu, wielu innych rzeczy.

W każdym rozdziale jest wątek polski, nawet jeśli Polacy nie brali udziału w mistrzostwach.

Autor wyjaśnia także czytelnikom na czym polega gra fair play, opisuje najważniejsze piłkarskie nagrody i najciekawsze stadiony na świecie.

To bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla fanów piłki nożnej. Autor opisał historię mistrzostw, ale skupił się na najciekawszych i najważniejszych momentach, dlatego książka będzie ciekawa nawet dla osób, które nie interesują się piłką nożną.

Z tej pozycji można się bardzo dużo dowiedzieć, a niektóre informacje naprawdę zaskakują! Książka będzie wspaniałym prezentem i dla fanów piłki nożnej i dla tych, którzy chcieliby się czegoś o niej dowiedzieć 🙂

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Michał Gąsiorowski

Ilustracje: Przemysław i Agnieszka Surmowie

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

*cytat Kazimierza Górskiego, trenera polskiej reprezentacji

To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol
To jest futbol

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *