Jak dwie krople wody

 Ludzie nie uczą się na błędach

Jak dwie krople wody to historia w historii. Mamy dwa państwa, Tu i Tam, które odróżniamy po kolorach, niebieskim i żółtym. Kraje te toczą ze sobą spory i wciąż się kłócą, pewnie już sami nie wiedzą dlaczego, ale są zaciekłymi wrogami. I mamy Ninkę i Julka, dzieci z tych państw, które pomimo zakazu rodziców zaprzyjaźnili się i za to zostali wtrąceni do więzienia. Gdy tam przebywali pomiędzy krajami wybuchła wojna, która zakończyła się, gdy Prezydenci obu narodów zostali ranni i odkryli, że mają taką samą krew. I, że są tacy sami. Państwa zostały pogodzone, zapanował pokój, a dzieci wyszły z więzienia. Życie zaczęło płynąć spokojnie do momentu, gdy przypłynęła łódź z ‚obcymi’, ludźmi w kolorze czerwonym. I wszystko zaczęło się od nowa.

 

Niesamowita książka. Za pomocą prostych, rymowanych wierszyków i genialnych ilustracji porusza wiele ważnych tematów. Absurd wojny, bezsensowność konfliktów, nietolerancję, strach przed nowym i ‚innym’.

Książka uczy tolerancji, pokazuje, że więcej nas łączy, niż dzieli. I, że ludzie bardzo szybko o tym zapominają. Oceniają po wyglądzie i myślą stereotypowo.

Zwraca uwagę na bardzo ważny aspekt, wojny dotyczą ludzi dorosłych, ale krzywdzą także dzieci.

Nie jest drastyczna. Z armat wylatuje farba i jest tylko jedna kropla krwi (która zresztą zakończyła spór).

Historia została przepięknie zilustrowana. Na początku wszystko jest w dwóch kolorach, kolorach państw Tu i Tam, niebieskim i żółtym. Gdy narody doszły do porozumienia, dołączył kolor zielony, który powstał z połączenia dwóch wcześniejszych. Proste i genialne, prawda? I cudownie przedstawiające różnorodność etniczną.

Cała książka ma lekko gorzki (ale prawdziwy) posmak. Lektura będzie idealnym początkiem do rozmowy z dzieckiem o tolerancji i akceptacji, bezsensowności wojen i stereotypowym myśleniu.

Jak dwie krople wody to zachwycająca książka! Jest naprawdę wspaniała. Mądra i ważna. I niezwykle aktualna. Porusza trudny temat, ale w wyjątkowy i ciekawy sposób, który naprawdę daje do myślenia. Bardzo, bardzo polecam.

 

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Vanessa Simon – Catelin

Ilustracje: Francois Soutif

Tłumaczenie : Michał Rusinek

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2009

Wydawnictwo EneDueRabe


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *