Chłopak w sukience

Każdy chce być sobą

Dennis mieszka z tatą i bratem (jego rodzice niedawno się rozstali i chłopcy zostali z tatą).

Gra w szkolnej drużynie piłki nożnej i jest w niej najlepszym napastnikiem.

Jego przyjacielem jest Dervash, wyznawca religii zwanej sikhizmem.

Jest też bardzo wrażliwym chłopcem, który wciąż tęskni za mamą i chciałby, aby ktoś go przytulił. Ale to w jego rodzinie nie wchodzi w grę. I tata, i brat Dennisa uważają, że przytulanie nie jest normalne, a jeśli już, to jest tylko dla dziewczyn. Przytulanie i wiele innych czynności, na przykład przeglądanie gazet modowych.

 

A Dennis interesował się modą.

Niestety nikomu nie mógł o tym powiedzieć, bo bał się, że będzie wyśmiany. Raz tylko kupił Vogue, miesięcznik modowy, ale przez krótki czas podziwiał piękne sesje i kreacje. Jego tata znalazł gazetę i chłopiec miał straszną awanturę z jej powodu.

 

Życie Dennisa zmieniło się, gdy poznał Lisę. Dziewczynka była piękna, pewna siebie i kochała modę. Pokazała mu swoje projekty, czasopisma i całą garderobę. Pozwoliła mu także przymierzyć swoje ubrania.

Chłopiec czuł się w nich doskonale!

 

Pewnego dnia wpadła na pomysł, aby przebrać przyjaciela za dziewczynkę i iść z nim do szkoły. Dennis początkowo się wahał, ale po próbnym spacerze w sukience, zgodził się.

Początkowo wszystko szło dobrze, udawał dziewczynkę z wymiany międzyszkolnej, ale w końcu podstęp się wydał.

I wtedy Dennis wpadł w tarapaty. Jak się skończyła jego historia? Koniecznie przeczytajcie! Podpowiem Wam tylko, że przed przyjaciółmi zawsze możemy być sobą 🙂

 

 

Chłopak w sukience to pierwsza książka Davida Walliamsa i już w niej ukazał się jego ogromny talent. Autor poruszył wiele ważnych tematów.

 

Zagubienie

Chłopiec nie rozumiał czemu to, że podobają mu się kreacje, a nie kobiety na fotografiach jest złe. Nie rozumiał, czemu musi ukrywać swoją fascynację i czemu coś jest “dla dziewczyn” i “dla chłopaków”.

 

Przyjaźń

Dannis nie zwracał uwagi na nakrycie głowy przyjaciela, a Dervashowi nie przeszkadzały sukienki. Oni wiedzieli, że to tylko ubiór i akceptowali siebie nawzajem.

 

Akceptacja

Dennis to wspaniały chłopiec, który nie rozumie, czemu ludzie nie mogą chodzić w tym czym chcą i robić tego, co lubią. On dobrze czuje się zarówno w sukience, jak i w stroju piłkarskim.

Czego by nie miał na sobie, nadal jest tym samym człowiekiem. Strój jest tylko kawałkiem materiału, który nosimy na sobie i nie ma większego znaczenia. I przede wszystkim ubrania nas nie zmieniają.

 

Smutek

Rodzinę Dennisa opuściła mama i każdy radzi sobie inaczej z bólem. A właściwie nie potrafią sobie z tym poradzić. Autor pokazał, że mężczyźni mają problem z okazywaniem uczuć i często uważają je za ‘niemęskie’.

 

Tolerancja

Znajomi Dennisa nie robili problemu z chodzenia w sukienkach, to dorośli widzieli w tym coś niestosownego. Książka pokazuje, jak szybko dorośli oceniają i myślą stereotypami, dzieci akceptują świat takim, jakim jest.

 

Wielokulturowość

Może to wątek poboczny, ale podoba mi się, że przyjaciel Dennisa pochodzi z innego kraju i jego innego wyznania. W końcu żyjemy w wielokulturowym świecie.

 

 

Książka jest mądra i napisana językiem odpowiednim dla młodego czytelnika. Zabawna i z przesłaniem. Lekka, ale poruszająca ważne wątki. To książka idealna. Lektura zmusza nas do przemyśleń i jej bohaterzy jeszcze długo są w naszych głowach.

 

Pokazuje, jak ważna jest rodzina i przyjaciele. Ile dla młodego człowieka znaczy wsparcie i akceptacja najbliższych. Jak trudno być ‘innym’ i ‘normalnym’.

 

Moim zdaniem książki Davida Walliamsa powinni czytać wszyscy, i dzieci, i dorośli. To wartościowe książki, których lektura jest ogromną przyjemnością. Zdecydowanie polecam 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autor: David Walliams

Ilustracje: Quentin Blake

Tłumaczenie: Karolina Zaremba

Liczba stron: 230

Dom Wydawniczy Mała Kurka 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *