Wysiedleni

Gdy musisz opuścić dom

Wysiedleni to książka opisująca historię Kazi Łobodziec. Dziewczynka urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy, w Gródku Jagielońskim. Mieszkała w miejscu, gdzie obok siebie żyło kilka narodów: Polacy, Ukraińcy, Żydzi i Niemcy. Pierwsze lata jej życia przebiegały w cudownej, wielokulturowej atmosferze. Ludzie sobie pomagali, razem obchodzili święta i wspólnie kultywowali tradycje.

Życie mieszkańców zmieniło się wraz z wybuchem wojny. Dla wszystkich nastały ciężkie czasy. Dzieci nie wszystko rozumiały, ale wiedziały, że dzieje się coś złego.

Bohaterkę nie ominęła brutalność wojny, była świadkiem zamykania Żydów w getcie, odczuła głód i okropny strach, gdy celował do niej niemiecki żołnierz, widziała, jak jej kolega zginął od wybuchu bomby.

Nie do końca rozumiałam, o co chodzi, ale czułam, że to jest złe i niebezpieczne. Bo oprócz Niemców i Rosjan pojawił się nowy wróg. Strasznie trudno było się w tym wszystkim połapać: bo dlaczego nagle mój chrzestny, wujek Jan, przyjaciel taty, opowiedział się po stronie ukraińskiej i stał się wrogiem? Wszyscy bez wyjątku zaczęli robić straszne rzeczy. Wtedy nauczyłyśmy się z Rózią, że w każdym narodzie są dobrzy i źli ludzie. Nie ma pod tym względem wyjątków. Przekonałyśmy się też, że wojna jest straszna – głodna i zimna.

Kazia spotkała wielu złych ludzi, ale także wielu dobrych, takich, którzy sobie pomagali i się nawzajem ostrzegali, ryzykując życiem.

Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o przeprowadzce na tak zwane Ziemie Odzyskane, do Żarku na Dolnym Śląsku, nie wiedzieli, co ich czeka. Dorośli byli przerażeni, nie chcieli zostawiać dobytku, a dzieci ogromnie ciekawe tego, co ich czeka na miejscu. Początkowo musieli mieszkać razem z ludnością niemiecką, stosunki nie były łatwe, ale po pewnym czasie wszyscy nauczyli się razem żyć w zgodzie.

Kazia pokochała nowy dom, ale nigdy nie zapomniała o Gródku Jagielońskim.

 

Wspaniała, poruszająca książka.

Opisuje Wysiedlonych, czyli ludzi, którzy musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i razem z niewielką częścią dobytku, przenieść się w zupełnie inne miejsce. W ten sposób swoje miejsce zamieszkania zmieniło dwa miliony Polaków i trzy miliony Niemców.

To bardzo ważny moment w naszej historii, który powinniśmy poznać już w najmłodszym wieku. Ta książka, a także inne z serii Wojny dorosłych – historie dzieci, to książki idealne do nauki historii (i nie tylko historii). Są napisane ciekawie i prosto, a także pięknie wydane. Dzieci poznają temat wojny poprzez historie dzieci i ich przeżycia.

Książka Wysiedleni opisuje historię kobiety, która żyła w wielokulturowym miejscu, po czym musiała się przenieść wraz z rodziną do nowego domu.

Kazia, dziś Pani Kazimiera Mirosławska, jest postacią prawdziwą, przez co cała historia nabiera wyjątkowego autentyzmu. To jej wspomnienia i przeżycia.

W książce znajduje się bardzo dużo informacji na temat religii, kultury i tradycji poszczególnych narodów. Autorka opisała wiele obrzędów i różnic u poszczególnych grup etnicznych.

Autorka nie pomijała brutalnych elementów wojny takich jak głód, strach, getta czy banderowcy. Wszystko jest jednak opisane językiem odpowiednim dla dzieci.

To bardzo ważna książka, uczy historii, a także różnic religijnych i kulturowych, jakie panują w różnych grupach etnicznych w sposób ciekawy i trafiający do młodego czytelnika.

Książka jest przepięknie zilustrowana i bardzo ładnie wydana. Ma piękną, przejmującą okładkę.

To mądra, ważna i wartościowa książka, którą bardzo polecam.

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autorka: Dorota Combrzyńska- Nogala

Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak

Wydawnictwo Literatura, seria Wojny dorosłych – historie dzieci


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *