Czy inny to głupi?
Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czemu kanapka zawsze spada masłem do dołu, czemu zabawki się psują, a dzieci budzą się w nocy, to odpowiedź znajdziecie w tej książce.
Za taki stan rzeczy odpowiada Plemię. Są to małe ludziki mieszkające w domach i ‘pomagające’ ludziom. Pomagające, ponieważ ich cechą charakterystyczną jest to, że w dzień widzą wszystko tylko w połowie. Dlatego, jeśli słyszą, że dorośli mówią na przykład nasze dzieci zawsze budzą się kilka razy w nocy, dzieci zawsze psują nowe zabawki czy, kromka chleba zawsze spada masłem do dołu, wierzą, że tak właśnie musi być i starają pomóc, by już zawsze tak było.
Wśród Plemienia panuje zasada, że każdy, gdy osiągnie dorosłość, wybiera sobie jakiś zawód i wtedy dostaje odpowiednie imię.
Jest na przykład Ślizgacz Maślarz, który dba, by kromki spadały masłem do dołu, Niańka Budzik, która pomaga dzieciom budzić się w nocy, Nuda Maruda, który pilnuje, by dzieci się nudziły, gdy są chore, Kryształowa Panienka, która zawsze jest na miejscu ze swoim młoteczkiem i dba, by wszystko szklane, co upadnie, na pewno się potłukło, a Głośnik Telewizorek jest zawsze przy pilocie i dba, by reklamy były odpowiednio głośne.
Plemię ma jednego członka, który jeszcze nie wybrał zawodu, jest nim Głupi Funio (Głupi czyli Ten Który Nic Nie Umie).
Funio nie mógł się zdecydować, co chce robić. Próbował pomagać przyjaciołom. Psuł zabawki, ale później zrobiło mu się żal chłopca, więc je naprawił. Odstraszał ptaki, ale później zaprosił je na obiad. Zamiast zostawić psa na deszczu, on załatwił mu ciepły dom. Cały czas komuś pomagał. A także pytał i kwestionował pewne zasady Plemienia. Narobił sobie tym kłopotów, ale to go nie zraziło, wręcz przeciwnie.
A pewnego dnia obudził się jako dorosły i z innym imieniem. Jakim? Koniecznie sprawdźcie!
Fantastyczna książka.
Naprawdę 🙂
Jest niesamowicie mądra, ciepła, zabawna i wzruszająca.
W prosty sposób przekazuje wiele mądrości. Pokazuje, że można i warto zadawać pytania, dociekać i samodzielnie myśleć. Że nie musimy iść za tłumem, nawet jeśli takie rozwiązanie jest prostsze. Że możemy być sobą, nawet jeśli wtedy będziemy inni niż wszyscy.
Świetnym pomysłem jest także to, że ludziki widzą tylko połowę. To pokazuje, jak ważna jest perspektywa i to, abyśmy nie oceniali, jeśli nie wiemy wszystkiego.
I, że jeśli ktoś mówi, że jesteśmy głupi, to wcale tak nie jest. Bo inny, nie znaczy głupi.
Warto ją czytać razem z dzieckiem, tak, aby można było mu od razu dopowiadać i tłumaczyć, aby jak najwięcej wyniosło z lektury.
Książka jest ciekawa i bardzo ładnie wydana.
Bardzo, bardzo, bardzo wszystkim polecam 🙂
Kategoria wiekowa: 6+
Autor: Jerzy A. Wlazło
Ilustracje: Grażyna Rigall
Liczba stron: 64
Rok wydania: 2018
Wydawnictwo AdaMada