Amory, zaloty i podboje

Niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody

To jedna z tych książek, z których każdy dowie się czegoś nowego i nawet znawców tematu uda się czymś zaskoczyć 🙂

Bo czy wiecie, jak rozmnażają się tulipany?

U których zwierząt płeć jest zależna od pogody?

Które nowo narodzone dzieci dostają różowe mleko?

U kogo zamiast urody ważniejszy jest luksusowy dom?

Czyj tata zamienia się w mamę?

U kogo bardzo ważna jest kupa? I dlaczego?

Którym samicom nie są potrzebni samce?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce, a to tylko mały urywek informacji, których można się z niej dowiedzieć.

Już niejednokrotnie wspominałam, że najbardziej lubię takie książki dla dzieci, które są ciekawe i z których dziecko możne się czegoś dowiedzieć  (w tym przypadku nie tylko dzieci 😉 ) Ta udowadnia, że nauka nie musi być nudna i nawet taki temat jak rozmnażanie może być ciekawie i jasno przedstawiony. Zdecydowanie tak powinny wyglądać książki edukacyjne dla dzieci.

Autor podjął się tematu często lekceważonego przez dorosłych lub traktowanego jak temat tabu. Jest to jednak bardzo istotna i przydatna wiedza, która, jak się okazuje po przeczytaniu książki, jest również bardzo ciekawa. Autor nic nie ukrywa i nie boi się używać ‘wstydliwych’ słów, poznajemy proces powstawania potomstwa w przyrodzie, zaloty, randki i podboje, ale przedstawiony tak, by zrozumiały go dzieci, bez trudnych i niezrozumiałych słów. A jeśli jakieś słowo jednak sprawia trudność, to jest wyjaśnione w tekście lub w słowniczku na końcu książki.

U zwierząt i roślin potomstwo powstaje na tyle różnych (często niesamowitych) sposobów, że rozmnażanie u człowieka wypada bardzo nudno 😉

Książka przekazuje wiedzę w bardzo ciekawy i zabawny sposób. Poznajemy 31 przykładów rozmnażania w świecie przyrody, ale oprócz tego także sporo dodatkowych informacji o każdym z tych osobników. Rozdziały są krótkie i zawierają tylko ważne informacje.

Gatunki przedstawione w książce zostały bardzo ciekawie dobrane, mamy dosłownie przekrój przez wszystkie osobniki, także takie, które nie występują w Polsce.

Książka jest bardzo ciekawie, pięknie i zabawnie zilustrowana, całość jest bardzo kolorowa i pięknie wydana, z takimi szczegółami jak zabawna rymowanka na początku każdego rozdziału (z nazwą łacińską!).

To bardzo ciekawa i co najważniejsze, zaskakująca książka. Myślę, że każde dziecko powinno się z nią zapoznać, do czego gorąco zachęcam 🙂

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autor: Szymon Drobniak

Ilustracje: Maria Łepkowska

Wydawnictwo BABARYBA 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *