Była sobie dziewczynka

Ciekawa i mądra pozycja o dziewczynkach, ale nie tylko dla dziewczynek.

‘Była sobie dziewczynka’ to podróż przez wieki.

Towarzyszymy 25 różnym dziewczynkom, w różnych epokach, od chwili narodzin, zazwyczaj do momentu ślubu.

Każda historia jest o innej dziewczynce, o jej dorastaniu, dniu codziennym, obowiązkach, marzeniach i planach na przyszłość. Każda z nich chciała spędzić dzieciństwo na zabawie i nauce, niestety w większości przypadków dziewczynki te musiały pracować już od wczesnych lat, nie mogły się uczyć lub ich dostęp do nauki był utrudniony albo ograniczony, w młodym wieku musiały poślubić kogoś wybranego przez rodzinę.

Jest tylko kilka historii, w których bohaterka mogła zdecydować o swoim losie, ale tak właśnie wyglądało życie dziewczynek, a w niektórych przepadkach nadal niewiele się zmieniło.

 

Na rynku jest już wiele pozycji o dziewczynkach i dla dziewczynek.

I bardzo dobrze, takich książek nigdy za wiele, nadal są potrzebne i chętnie czytane. Niektóre z nich zainteresują tylko dziewczynki, a dla chłopców będą mało atrakcyjne – czy to przez treść, tytuł czy ilustracje będą dla nich zbyt “dziewczyńskie” 🙂

Do przeczytania tej książki warto ich jednak namówić ponieważ oprócz opowieści o różnych dziewczynkach dostajemy nie tylko dużo ciekawie podanej wiedzy o historii, kulturze i obyczajach różnych kultur, ale także – i to jest szczególnie cenne w tej pozycji – wiedzę o trudnym losie dziewczynek w dawnych czasach, o tym, że nie miały w zasadzie żadnych praw, były uważane za mniej ważne od chłopców, często nie mogły się uczyć i same decydować z kim i czy w ogóle wezmą ślub. Książka pokazuje, że nie ważne czy to w Mezopotamii,  Starożytnej Grecji, w Turcji, Japonii czy w wśród Romów, los dziewczynek był, a często nadal jest, podobny, są przygotowywane jedynie do ról żon i matek i ciężko im zmienić swój los.

 

Zebranie tych historii w jednej książce sprawia, że doskonale widać, jak wiele się zmieniło w życiu kobiet, ale także, że w wielu miejscach nadal dużo musi się zmienić.

Dlatego warto, aby te historie poznali także chłopcy, którzy później wyrosną na świadomych mężczyzn.

 

To bardzo mądra i ważna książka mimo tego, że większość historii kończy się smutno, dziewczynki w młodym wieku wychodzą za mąż i nie mogą decydować o swoim losie.

Zakończenie za to jest bardzo pozytywne i napawa optymizmem, a dotyczy każdej czytelniczki książki ‘Była sobie dziewczynka’.

Ostatnia strona skierowana jest do dziewczynek żyjących współcześnie w Polsce, dziewczynek, które mogą wszystko : wspinać się na drzewa, chodzić w spodniach, głosować, studiować, pracować na każdym stanowisku, decydować o posiadaniu rodziny i najważniejsze : spełniać marzenia! Książka uświadamia im, że mają dużo szczęścia ponieważ żyją w czasach pokoju, mają dach nad głową i co jeść, a to jak będzie wyglądało ich życie zależy tylko od nich.

 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa:  8+

Autor: Piotr Dobry

Ilustracje: Łukasz Majewski

Wydawnictwo Tadam 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *